Откриха звезда, която не би трябвало да съществува

NASA/ESA
share

Представете си планета, която се върти два пъти по-далече от своята звезда, отколкото е разстоянието между Плутон и Слънцето. Сега си представете, че на такова място просто не може да съществува планета. Точно такъв е случаят с открита от телескопа "Хъбъл" "суперземя" около младото оранжево джудже TW Хидра, на възраст около 8 милиона години.

Джон Дебес и колегите му от Института на космическия телескоп в САЩ открили планетата, отдалечена от своята звездата на разстояние, което 80 пъти превишава дистанцията от Земята до Слънцето (80 астрономически единици). За сравнение средното разстояние между Слънцето и Плутон е 50 а. е.

Около младата звезда има протопланетен диск с радиус около 65 млрд. км, който има празнина във формата на пръстен с ширина над 3 млрд. км – признак за планета, криеща се в пръстена, пише inews.bg.

Според оценките на астрономите планетата още не е достатъчно голяма – между 6 и 28 000 земни маси, което съответства на "суперземя", но процесът на формирането й не е завършен. Смята се, че на такова разстояние от звездата, далече от снежната линия, планетите лесно натрупват повече количество газове, което обикновено ги прави газови гиганти.

Учените са изяснили, че около TW Хидра има "неправилен" протопланетен диск, по-точно най-отдалечената му част от звездата, в която няма големи частици прах. Над 8,8 млрд. км от светилото няма нищо дори с големината на песъчинка, а това означава, че формиращата се екзопланета се създава без участието на големи частици прах, смятани за задължително условие на такъв процес.

"Обикновено, за да се получи планета, като начало са необходими камъчета. И ако планетата няма прах, по-голям от песъчинка, това изглежда дързък взрив на традиционния модел за формиране на планети", заключава Джон Дебес.

Водещи новини

Още новини