Черната дупка в Млечния път си почивала след пик на активност

share

В самия център на нашата галактика Млечен път е разположена свръхмасивна черна дупка – Стрелец А, която постоянно засмуква тонове вещество, изпускайки в замяна силно рентгеново излъчване. Материята попада в черната дупка постоянно, но от време на време захващаните от нея масиви газ и прах образуват големи облаци, които при попадане на хоризонта на събитията на дупката изригват силно.

Последното такова изригване, според изчисленията на японски учени, е било преди около 300 години, но тогава човечеството не е имало научни инструменти за наблюдаване на явлението. Наскоро астрономите забелязали ехо от това изригване в големия газов облак Sagittarius B2 в центъра на нашата галактика, пише "МегаВселена".

Японските астрономи от университета в Киото са наблюдавали Sagittarius B2 с рентгенови телескопи през 1994, 2000, 2004 и 2005 г. Сега специалистите са публикували резултатите от изследването.

„Въз основа на наблюденията на облака в продължение на 10 години успяхме фактически да изчислим събитията, случили се в центъра на нашата галактика преди 300 години. Съдейки по данните, преди три века черната дупка е била милион пъти по-ярка, отколкото сега. Тя трябва да е изхвърлила изригване с феноменална яркост”, казва Кацуи Кояма от университета в Киото.

Японските специалисти отбелязват, че откритието им частично обяснява защо черната дупка в Млечния път е по-слабо активна от аналогични обекти в други галактики.

„Черната дупка в центъра на нашата галактика не е по-малко активна, просто сега се наблюдава период на затишие след пик на активност”, допълва Тацуи Инуи, един от авторите на изследването.

Учените напомнят, че черната дупка е разположена на 26 300 светлинни години от Земята, затова събитията, които са наблюдавали учените в облака Sagittarius B2, фактически са се случили преди 26 300 години.

Водещи новини

Още новини