Намалете сметките си за ток наполовина. Дребно заклинание, което изскача от евтини брошури или от рекламните съобщения в най-различни сайтове. Инж. Борис Ценков го е постигнал, като е впрегнал в полезен кръговрат онова, което се губи при работата на домакинските уреди - топлината. С цел да затопли водата в бойлера - онзи уред, който по общи изчисления гълта към 40 процента от използваното в домакинствата електричество, разказва БНТ.
Предупреждението "Не правете това вкъщи" никак не се вписва в жилището на Борис Ценков в квартал "Надежда" в София. От години той е съчетал домашния уют с лабораторни изследвания. Свикнал е да следи датчиците за температурата - от уредите към бойлера и обратно. И да записва резултатите. Системата му вече се радва на официално издаден патент. Но изобретателят мери радостта от постигнатото по свой начин.
"Най-радостният момент беше, когато за първи път се изкъпах с водата от топлината на хладилника", каза инж. Ценков.
Други емпирични изследвания в домашни условия сочат, че изпичането на една баница е равно на един топъл душ. Иначе не само отделните домакинства могат да намалят сметките си за ток с въвеждането на уреда.
"Логиката, че колкото повече ползвате, толкова повече пестите, е примамлива и за сектора на производството и на услугите - навсякъде, където процесите или помещенията се нуждаят от топла вода", обясни още Борис Ценков.
Всеки сам ще може да реши дали да инвестира в уред, който ще пести завинаги от сметките за ток, прикачен фабрично или допълнително към стандартните електроуреди. При сегашните цени инвестицията се изплаща средно за три години, твърди инженера. Но при растящите цени на енергията, това може да се случи и по-бързо.