Счита се, че развитието на човешката ръка е било с цел да се усъвършенстват движенията. Учени от университета в Юта не се съмняват, че човешката ръка прекрасно може да извършва различни манипулации, но движещата сила на нейната еволюция, според тях, е била друга, а именно - за бой.
Специалистите обърнали внимание на това, че особеността на човешката длан е в това, че тя се свива в юмрук, което не е типично за нито една маймуна, пише actualno.com.
Юмрукът съвсем не е нужен за извършването на прецизни дейности, а за да може човекът да се бие. За да проверят предположението си те провели експеримент с 10 мъже на възраст от 22–55 години, които се занимавали с бокс или бойни изкуства, съобщи Journal of Experimental Biology.
С помощта на датчици, монтирани на боксова круша, учените установили, че силата, с която удря юмрукът и откритата длан е еднаква. Юмрукът обаче позволява тя да бъде събрана на по-малка площ. Така пораженията, нанесени с юмрук са с 1,7 повече. Освен това, когато пръстите са свити в юмрук те са максимално защитени.
Ако движещата сила на еволюцията на човешката ръка е била единствено необходимостта от усъвършенстване на манипулирането с нея, то тя би останала с по-дълги пръсти.
Същата група учени по-рано изведе хипотезата, относно изправеното ходене при човека. Според тях това се е случило, за да може той по-лесно да се бие.