Вицепрезидентът: Културата винаги ще има съществена роля за развитието на България въпреки опитите на мнозина да я пренебрегват

Президентството на Република България
share


Културата винаги ще има съществена роля за развитието на България, въпреки че мнозина се опитват да я пренебрегват. Българската държава е създадена от образование, култура и духовност. Това заяви вицепрезидентът Илияна Йотова на откриването в галерия „Академия“ на изложбата „Академията въ Княжество и Царство България, съобщиха от пресслужбата на държавния ни глава.

 Чрез архивни документи, фотографии, материали от периодичния печат и артефакти експозицията разказва за историята на Националната художествена академия и приноса на царските фамилии за нейното създаване и развитие. Изложбата е под почетния патронаж на Симеон Сакскобургготски и съпругата му Маргарита.

Вицепрезидентът поздрави екипа, създал експозицията, за двугодишната изследователска работа, за амбицията, любознанието и куража. „Тази изложба говори за времето на границата на XIX и XX век, години, в които се създава и утвърждава новата българска държава, гради своята нация и система от ценности – амалгама от потомствена народопсихология и модерните идеи на Европа“, посочи в приветствието си Йотова.

По думите й експозицията представя не само историята на Националната художествена академия, а и първите стъпки на българското изкуство, което има самочувствието да се съревновава с големите майстори на световното изкуство.

Вицепрезидентът подчерта голямата роля на царските фамилии за създаването на тогавашното рисувално училище, за много други културни и образователни институции.

„Това не е само подпис върху държавен указ, а смело и далновидно решение на цар Фердинанд. Малцина знаят, че приетият година преди указа закон за създаване на рисувалното училище е срещнал яростна съпротива дори и сред големи имена от тогавашната българска интелигенция и политика като Алеко Константинов, Петко Каравелов. Защитен е блестящо от тогавашния министър на просвещението големия Константин Величков, който по-късно ще напише, че цар Фердинанд е бдял като страж над Рисувалното училище и със своя безкористен интерес, внушен от висока и просветена преданост към изящните изкуства, го предпазил от много премеждия“, припомни Йотова.

Тя изтъкна и значимата роля на цар Борис III, на царица Йоанна, княгиня Евдокия за създаването и развитието на редица структури в образованието, изкуството, музиката.

„Рисувалното училище дава едни от най-ярките таланти на изкуството, които покоряват български и чужди изложбени зали. Така, както прави и днес, 129 години по-късно, Националната художествена академия“, посочи вицепрезидентът.

Илияна Йотова: Най-голямото богатство в Българското национално радио са хората, които работят тук

Водещи новини

Още новини