Движими паметници на културата на територията на "Двореца" в Балчик вече са по-достъпни за проучвателите и реставраторите след заснемането им с високо специализирана технология, съобщи директорът на държавния културен институт Жени Михайлова на пресконференция.
По думите ѝ с подкрепата на Националния исторически музей в откритите пространства на архитектурно-парковия комплекс са идентифицирани 126 артефакта, на част от които надписите не могат да бъдат разчетени, а на някои целостта им е нарушена.
С методите на рефлексно-преобразователната фотография са заснети 13 обекта - паметни плочи, барелефи, колони, кръстове, за които вече може да се черпи по-богата информация и да бъдат запазени за бъдещето, каза Жени Михайлова, цитирана от БТА.
Интерактивното изображение разкрива текстурата, релефа на обекта, дава информация дори за инструментите, които са използвали каменоделците, и ще улесни изследователите в разчитането на надписите, поясни Александър Вътов - сред научните сътрудници на НИМ, реализирали проекта.
С иновативната програма калиграфски детайли блестят с нова красота във възпоменателна плоча, която румънската кралица Мария посвещава на своя градинар Жул Жани, осъществил мечтите ѝ в залива на Балчик. Интерактивните изображения стават част от документалните досиета на движимите паметници на културата в архитектурно-парковия комплекс.