В Европейския югоизток великите държавници на Античността са знаели, че културата се мери със споделени ценности. Ето защо тази проява е пример за диалог на културите, от които е съставена Европа и показва необходимостта от стимулиране на международното сътрудничество и обмяната на опит, се казва в слово на Министъра на културата на България Боил Банов по случай официалното откриване на експозицията „Легенди в злато. Тракийски съкровища от България“ в Музея „Бригенс“ в старинния норвежки град Берген, съобщиха от Министерството на културата.
Изложбата, която е първото голямо събитие, което България прави в Норвегия в такъв мащаб, свързан с културното наследство, бе открита от норвежкия министър на търговията и промишлеността Моника Мейланд и заместник-министъра на културата на България Амелия Гешева.
„Убедена съм, че проектът “Легенди в злато“ поставя основата на едно много добро сътрудничество между колегите от културните институти от двете страни“, каза пред официалните гости г-жа Амелия Гешева и пожела успех на изложбата, а на публиката - да усети България по най-добрия начин.
Норвежкият министър на промишлеността и търговията Моника Мейланд заяви, че е сигурна, че след като разгледат тази невероятна изложба, много норвежци ще изберат да посетят страната ни, за да опознаят богатата й култура и история. „С този проект ние проправяме пътя към по-силни взаимоотношения в бъдеще“, каза още тя.
Движимите културни ценности, представени в музея „Бригенс“, са от фондовете на 12 български музея. Посетителите на изложбата ще могат да видят над 600 експоната, сред които най-прочутите тракийски съкровища, както и непоказвани досега извън България артефакти.
В хода на визитата бяха проведени работни срещи между българската делегация и екипа на Музей "Бригенс", както и с представители на норвежкото министерство на културата. Бяха обсъдени споделения опит от подготовката на изложбата, както и възможността за бъдещи съвместни проекти.
Изложбата „Легенди в злато“ е организирана от Министерството на културата на Република България, Националния исторически музей в София и Градския музей в Берген, като през месец ноември 2016 г. беше подписано споразумение между проектните партньори. Финансирането е осигурено по Двустранния фонд за сътрудничество по Програми БГ08 „Културно наследство и съвременни изкуства“ и БГ11 „Изграждане на капацитет и институционално сътрудничество“, Финансов механизъм на Европейското икономическо пространство и Норвежки финансов механизъм. Проявата е логично продължение на успешното партньорство между Република България и Кралство Норвегия в областта на опазването и представянето на културното наследство.
На следващия ден изложбата беше открита и за публиката на град Берген при изключителни мерки за сигурност.