Симеон Матев разкри за голяма аномалия във времето, чакат ни екстремни явления

pixabay
share

Настоящата 2024 година ще бъде новата най-топла за България. Това прогнозира пред “Труд news” климатологът Симеон Матев във връзка с данните на НИМХ и Службата на ЕС за климатичните промени “Коперник”, че изтичащият сезон е бил най-жаркият у нас от началото на века, а в света - от както се правят измервания.

“2024-та, от която има още 4 месеца, ще бъде новата най-топла година в света твърде вероятно, защото, за да не се случи това, означава октомври, ноември и декември в глобален план да бъдат доста студени - колкото от 1979 г. не се е случвало.

Не е невъзможно, но е малко вероятно. За България също мога с голяма сигурност да каже, че 2024 ще бъде новата най-топла след 2023 г. Това е така, защото аномалията, която е натрупана от януари досега, у нас и по света, е толкова голяма, че трудно може да бъде свалена”, посочи Матев.

Той открои лекотата, с която това лято е победило лято 2012 г. - рекордното до този момент за България.

“Много голямо преимущество има това лято спрямо това преди 12 г. Това се дължи на съвкупността, че юни, юли и август бяха много по-топли.

Обикновено два от месеците са топли, а третият е близък до нормата, докато тази година трите летни месеца бяха рекордно топли или много близо до това да са най-топлите в историята. Когато се сумират аномалиите, се получи лято 2024 най-топлото за България”.

Зад този рекорд у нас се крият доста интересни факти. Например, София никога не е имала повече от 60 дни с температура с над 30 градуса, но досега. Столицата е записала цели 64 дни с такива температури.

“За цяло лято имаме едва 6-7 дни под нормата за страната, като лятото е дълго 92 дни”, уточни Матев.

Код оранжево: Сериозна валежна обстановка предстои в близките дни

Всъщност за изминалите 12 месеца за България сме имали най-топлата есен 2023-та, най-топлата зима 2024-та, само пролетта не е била рекордна топла, а сега добавяме и рекордно топло лято.

А дали тенденцията за топли сезони ще се запази, зависи от процеса, който тече в екваториалната зона на Южна Америка.

“До момента бяхме по влиянието на “Ел Ниньо”, а в сега се оформя “Ла Ниня”.

Ако тази “Ла Ниня” се развие, както са прогнозите, тя ще стопира тази наднорменост и по-вероятно следващите месеци и следващата година да не е най-топлата, въпреки че това съм убеден, че ще бъде в топ 3. 2024 г. ще зададе много висок рекорд, който за да бъде подобрен, трябва да продължи “Ел Ниньо”, а вече сме подвластни на “Ла Ниня”, обобщи климатологът.

Водещи новини

Още новини