Адвокат Петър Славов обясни може ли да се спре изборът на нов главен прокурор

Кадър: БНТ
share

Да видим докъде ще продължи следновогодишния устрем на депутатите. Те нямат технологичното време трите законопроекта, които са гласували днес да ги финализират и те да влязат в сила. Първо трябва да се изготви обобщен законопроет на тези три, който след това да бъде приет от залата и на база на него се правят предложенията за промени. Оттук минимумът е 3-4 седмици. Решението беше простичко – вносителите да оттеглят тези обемни законопроекти и да внесат общо заедно един от два параграфа законопроект, който решава този най-наболял проблем – скандалната процедура, единият кандидат, предрешената процедура и той да влезе в сила до 16-ти. Това заяви адвокатът и бивш депутат Петър Славов в предаването „Още от деня” по БНТ.

За мен е много лош знак да се поставя изборът на който и да е от тримата големи, като част от залога за политическа власт. Това е едно неразумно вмешателство на политическата власт в съдебната система. По отношение на целия дебат за съдебната власт имаме два типа аргументи – политическият разговор и правните аргументи. Спирането на избор на нов главен прокурор е едно нелегитимно вмешателство на политическата власт в съдебната система и това ще доведе до санкции от КС, заяви Петър Кичашки от "Галъп".

Същите тези хора, което избраха Гешев в една сходна процедура и след това го махнаха. Сега същите са тръгнали да избират нов главен прокурор по същата процедура. Не случайно обществото е настръхнало и не приема този предизвестен конкурс. Все още има възможност за решение. Не мисля, че решението ще дойде от политиците. Адвокатурата също има възможност да сезира КС при определени ситуации, подчерта Петър Славов. Той съобщи, че са подготвили с негови колеги искане за произнасяне на КС на въпрос дали е допустимо само прокурорската колегия да номинира кандидат за бъдещ главен прокурор и може ли ВСС да прегласува същия кандидат и да предложи друг на президента след отхвърляне на предложения?

Велислав Величков: Прекратяването на преговорите е заради избора на Сарафов, после ще ги подновят

Бившият депутат даде пример с избора на друг главен прокурор след Иван Татарчев, когато процедурата е върната и е развита изцяло нова, с която е избран Никола Филчев. „В момента имаме едно диаметрално обръщане на тези дългогодишни практики, които виждаме във ВСС и в Закона за съдебната власт и това ни дава повод да твърдим, че има едно безобразно ограничаване на правата на гражданите. Законът така е написан, че тримата големи не просто да бъдат избрани, а да бъдат хора с достатъчно юридически опит и извън съдебната система, за да не се капсулира системата. В момента, това което правят, означава, че ще бъде номиниран прокурор, т.е. това капсулиране се случва. Има много сериозни нарушения на Конституцията, което дава възможност да се атакува процедурата. Не можете да имате конкурс само с един кандидат”, обясни Славов.

По думите му в момента сме в ситуация, когато една къща гори, до нас има кофа с вода, а ние се чудим дали да не извикаме пожарната. „С Конституцията се правеха същите странни сметки и накрая се оказа, че депутатите са изпързаляни, провалена беше съдебната реформа и в момента сме в още по-лошо положение”, каза бившият депутат.

Водещи новини

Още новини