Д-р Орлин Колев: Президентът не разполага с правомощието да бави подписването на указа за новия главен прокурор

share

Изборът на главен прокурор в България отново се оказва ключов за политическата стабилност и бъдещото формиране на правителство. Политическите консултации за бъдещото правителство протичат сравнително спокойно, но въпросът за главния прокурор остава в центъра на вниманието. 

"Ако следва своята хронограма, следва ВСС да избере прокурор на 16 януари. Трябва да има избор на кандидат. Имаме конкурсна процедура, няма нищо лошо в това да има само един кандидат. Той ще бъде избран тогава, когато получи 13 гласа. Въпреки че 16 януари наближава, ако нямаме 13 гласа, няма да имаме прокурор", заяви конституционалистът д-р Орлин Колев в студиото на "Денят ON AIR".

Д-р Колев не изключва възможността депутатите да се опитат да блокират избора чрез промени в закона за съдебната власт, въпреки че призна, че законодателният процес е сложен и изисква време.

Сарафов "пусна" правомощията на главния прокурор в "пощенска кутия", според адв. Емил Георгиев, това е "нелепо и срамно"

"Законодателният процес трябва да премине през две четения и да бъде разгледан от съответните комисии", обясни той.

Що се отнася до възможността президентът да не подпише указа за новия главен прокурор, д-р Колев бе категоричен, че такова действие би било в нарушение на Конституцията.

"Президентът не разполага с правомощието да бави подписването на указа. Ако откаже да го подпише, това би означавало вмешателство в съдебната власт", обясни конституционалистът пред Bulgaria ON AIR.

Доктор Колев коментира и хипотезата, че Конституционният съд може да бъде сезиран по въпроса за избора на главен прокурор и за правото на Висшия съдебен съвет да избира прокурора с изтекъл мандат.

"Конституционният съд вече се е произнесъл по подобен въпрос през 2023 година, като тогава не бе допуснато искането за спиране на изборите", напомни той.

Според него в този случай е малко вероятно Конституционният съд да се произнесе по различен начин.

Един от основните въпроси, който поставя д-р Колев, е законопроектът за съдебната власт, който ограничава възможността за преизбиране на магистрати, заемащи длъжности за определен период.

"Не съм убеден, че това е в контекста на Конституцията, тъй като нарушава принципа за равенство на гражданите", посочи той. Според него този законопроект може да бъде оспорен от органите, които са специализирани в равноправието.

Водещи новини

Още новини