Европа ни връща 3000 затворници

share

Всички български затворници, които са били осъдени в страни от ЕС и излежават там присъдите си, може да бъдат трансферирани до няколко месеца обратно у нас. До тази мярка може да се стигне, ако Европейската комисия реши да приложи приетото преди няколко години Рамково решение 2008/909/ПВР на Съвета от 27 ноември 2008 г..

То се отнася до прилагане на принципа за взаимно признаване към съдебни решения, с които се налагат наказания лишаване от свобода или мерки, включващи лишаване от свобода.

Документът предвижда да се изпратят всички осъдени на територията на Европейския съюз лица в родните им страни. След приемането на решението е било предвидено то да започне да действа до 5 декември 2011 г. България обаче все още не е започнала пълното прилагане на нормата. Причините за това е липсата на място в родните пандизи, както и многократното увеличение на парите за издръжка, които трябва да се отделят за затворниците.

По данни на правосъдното министерство в момента зад граница в страни от ЕС присъдите си излежават над 3000 българи. Най-голяма част от тях са задържани в Гърция, Румъния, както и в Белгия и Германия. За „Монитор” експерти обясниха, че ако всички лишени от свобода, които се намират зад граница, се върнат у нас, това би довело до пренаселение на затворите. Последното противоречи на разпоредбите за хуманно отношение към пандизчиите, разписани от Европейската комисия.

„И без тези затворници местата за лишаване от свобода у нас са препълнени и не отговарят на европейските изисквания. Всяка година заради недостатъчно жизнено пространство страната ни е съдена в Европейския съд по правата на човека”, обясниха специалисти от съдебната власт. С трансфера на тези осъдени лица годишната издръжка, която държавата дава за затворниците, ще се увеличи с над 25 млн. лева, пресметнаха експерти от правосъдното министерство. В момента държавата плаща близо 700 лева месечна издръжка за лишен от свобода. За всички над 10 000 души, които изтърпяват наказанията си у нас, тези пари годишно достигат 84 млн. лева.

Лошите условия на задържане или такива, за които има опасност да се окажат под минималните стандарти, заложени в Европейските правила за затворите на Съвета на Европа, може да се окажат пречка пред трансфера на затворници. Осъдените лица, които не желаят да бъдат прехвърлени, могат да твърдят, че в случай на трансфер може да се окажат подложени на нечовешко или унизително отношение.

Водещи новини

Още новини