Колев, доктор по конституционно право: Само ВСС може да спре процедурата по избор на главен прокурор

Булфото (архив)
share

НС събират подписи, за да сезират КС за процедурата по избор на главен прокурор - могат ли членове на ВСС с изтекъл мандат да предлагат на президента да назначи главен прокурор.

„Единственият орган, който може да спре процедурата за избор на нов главен  прокурор е ВСС.“ Това каза Орлин Колев, доктор по конституционно право и преподавател в Софийския университет.

Борислав Сарафов е единственото предложение за нов главен прокурор.

Дишева за кандидатурата на Сарафов: Персоналният състав на ВСС е същият като при Гешев

На 24 октомври е крайният срок на номинираните да представят концепция, а ВСС има задължение до 19 ноември да ги публикува.

До 26 ноември две от комисиите към Прокурорската колегия следва да приемат доклади за професионалните и нравствени качества на кандидатите, които ден по-късно да бъдат обсъдени на заседание на колегията. 

Гласуването следва да бъде на 16 януари. 

Румен Радев върна на Висшия съдебен съвет указа с  номинацията на Иван Гешев заради липсата на конкурентност. Възможно ли е отново да го направи президентът.

„Ако се стигне дотам, имаме такъв прецедент и вече зависи от държавния глава. Но така или иначе дори да го направи - спомняме си, че при предишната процедура Иван Гешев беше преизбрано от ВСС, при което след като бъде преизбран отново кандидатът, дори и веднъж да е отказал президентът да го назначи - е длъжен по конституция да го направи. Т.е.  ще трябва да издаде указ“, каза още Колев.

Той уточни още, че ако членовете на ВСС бъдат сменени, вероятно процедурата ще трябва да започне наново.

Колев коментира и арестът на Джейхан Ибрямов.

По думите му не би следвало да се използват СРС-та срещу него, докато има имунитет. Той уточни обаче, че ако е подлсушван човек, който няма, а е говорил с Ибрямов, това не е нарушение.

„Медиапул“ съобщи, че в показанията на основния свидетел по разследването – Мирослав Тодоров, се говори за убийството на Делян Пеевски. На срещата с Тодоров, Джейхан Ибрямов е цитирал Ахмед Доган и е разказал, че „няма да е все така, по-натам ще убият момчето“.

От думите на Тодоров става ясно още, че Ибрямов е показал жест, от който става ясно, че целта им най-вероятно е била да го застрелят.

Свидетел по делото срещу Джейхан Ибрямов: "Доган има намерение да убие Делян Пеевски"

Според източници на bTV тази среща е документирана от разследващите със видео и аудиозапис – те са част от СРС-та по делото.

Апелативният съд потвърди най-тежката мярката за неотклонение на Джейхан Ибрямов – „задържане под стража“. Тя е окончателна и не подлежи на обжалване.

Съдът прие, че има изключително висока степен на обществена опасност на деянието. Освен това Ибрямов – в качеството му на депутат и на кандидат за депутат, може да е опасен. Настоящият съдебен състав споделя изцяло съображенията на СГС във връзка с наличието на реална опасност за извършване на престъпление.

По делото има данни, че въпросната сума от 100 000 лева е щяла да бъде използвана за купуване на гласове.

Кандидат-депутатът и народен представител в 50-ото Народно събрание беше арестуван на 2 октомври, след като КПКОНПИ проведе акция в негови имоти и иззе белязани пари. Обвинението срещу него е за търговия с влияние.

Той беше задържан за 72 часа, след като от ЦИК (като кандидат за депутата) и Народното събрание (като народен представител в 50-ото НС) свалиха имунитетите му. Адвокатите му обжалваха мярката.

Водещи новини

Още новини