Адв. Емил Георгиев: Този, който държи главния прокурор, държи и ключа към безнаказаността

Булфото архив
share

Този ВСС не трябва да избира следващия главен прокурор. До момента този проверен състав на Висшия съдебен съвет е показал, че ако му е дадено нареждане да запази този или онзи, ще го запази, но ако му е дадено нареждане да го опраска, ще го опраска. Това мнение изрази пред БНР адвокат Емил Георгиев от инициативата "Правосъдие за всеки".

"Този, който държи главния прокурор, държи и ключа към безнаказаността", заяви Георгиев, като коментира процеса по "циментиране, бетониране на позиции в съдебната власт за много дълъг период от време".

Множат се информациите, че въпреки голямото желание на Борислав Сарафов да бъде следващият редовно избран главен прокурор, това няма да се случи, отбеляза той в предаването "Преди всички".

"На Пеевски позицията е ясна - от външна страна само показва, че не е доволен от дейността на Борислав Сарафов. Това можеше да намери своето истинско изражение през свалянето му. Тук е по-интересна позицията на Бойко Борисов – че е по-скоро отрицателно настроен, личен прочит споделям. Може да се направи заключението, че няма нужната политическа подкрепа, за да бъде избран отново."

По темата с прокурора, който разследва главния прокурор, Емил Георгиев застъпи позиция, че след време ще се наложи осъвременяване на рамката, в която този ад хок прокурор действа.

"Виждаме в работата на т.нар. специален прокурор колко е трудно е и пред какви формално-правни и битови подробности и проблеми се изправя самата идея, че главният прокурор може да бъде разследван. Може би бяха и много големи очакванията, с които беше натоварена самата фигура, но тя много бързо достигна границите на възможното. Въпреки това, това развитие е положително, защото и такова нещо нямаше, а сега го има. (…) Когато има достатъчно данни, а те често съществуват – независимо дали за извършено престъпление или за друго закононарушение, е много важно какво след това ще се извърши по тези разследвания."

Борислав Сарафов поиска дисциплинарно наказание за прокурор Франтишек

Докато органът по избора не е в състояние да избере нов състав, остава старият - след решение на Конституционния съд самият инспекторат буквално заспа. Същото важи за ВСС, там е още по-критично, коментира Георгиев относно отдавна изтеклите мандати на държавни органи, включително в съдебната власт.

"Това е изключително пораженческо. Затруднено е създаването на служебен кабинет, щом нещата за пореден път опряха до Димитър Главчев", смята Емил Георгиев за тезата "няма кой" и трудностите около съставянето на новото служебно правителство. Не стана ясно защо при избора на новия министър на вътрешните работи фокусирането беше задължително върху служители от системата, вероятно за да продължат политическите влияния, посочи Емил Георгиев.

Водещи новини

Още новини