Липсата на споразумение между ГЕРБ - СДС и "Продължаваме промяната - Демократична България" е постоянен елемент от напрежението. Това заяви журналистът Петко Георгиев в предаването "Тази събота" по БТВ.
Въпреки острата размяна на реплики, играта с публиката в края на седмицата виждаме две важни крачки - има движение към сериозна подкрепа на правителството и създаване на конституционно мнозинствво. Не бива да се връзваме на конректни реплики, те са неизбежни, докато не видим сериозни трусове, посочи още Георгиев.
Мнозинството ГЕРБ-СДС, ДПС и „Възраждане“ не съществува вече с обратното гласуване за отделянето на следствието от прокуратурата. ГЕРБ направи груба грешка като влезе в уговорки и плаващи множества с „Възраждане“, но бързо я поправи. ДПС също оттеглиха Делян Пеевски от конституционната комисия в парламента“, отбеляза Георгиев.
Той коментира и подписаната вчера декларация между ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДП за спиране на избора на нов главен прокурор.
"Само подписа на Делян Пеевски е достатъчен, за да се спре това, което ВСС е запонало да прави. ВСС показа, че може да си обръща мнението няколко пъти за 24 часа, при правилно обаждане, смс-и. Всички разбираме колко нередно е това. Тази декларация в парламента показва, че върви процес на политическо легитимиране на общото разбиране - промени в закона, избран нов висш орган на съдебната власт и след това да се върви към избор на нов главен прокурор, каза още той.
Според политологът Цветанка Андреева ДПС е фактор в заформящото се конституционно мнозинство.
"За т. нар. заиграване с ДПС – то още утре „Продължаваме промяната“ ще се окажат колеги с тях в рамките на Либерален алианс на ЕС. Политиката вече се променя качествено и те трябва да говорят на друг език – особено по повод конституционното мнозинство, което се оформя в парламента. ДПС е фактор и без тях няма да стане, каза Андреева.
Политологът смята, че силната радикализация на „Възраждане“ ги оставя извън това по-широко мнозинство в Народното събрание.
Според Цветанка Андреева обаче има голям риск конструкцията на правителството да се счупи на фона на битката за нов кмет на София. „Ако те не изградят работещ механизъм за коалиционно управление и останат на нивото ротация, може да се стигне до разпадане на управлението“, каза още тя.