Само за изминалата година досъдебните производства и преписките за случаите на домашно насилие в най-голямата прокуратура в страната - Софийска районна прокуратура, са се увеличили с над 10 % спрямо 2021 г. Това заяви главният прокурор Иван Гешев по време на откриващата среща по проект „Информиране – разследване - защита: противодействие на насилието срещу жени“, която се проведе в Националната следствена служба (НСлС), съобщиха от прокуратурата.
Проектът за противодействие на насилието срещу жени, който се реализира в партньорство между Камара на следователите в България, Юридическия факултет на Университета в Осло и Фондация „Рисърч & Трейнинг пойнт“, предвижда запознаването на магистратите с добрите практики в ЕС. Проектът се финансира по Норвежкия финансов механизъм 2014-2021 г.
„Ние искаме кардинална промяна в интерес на българските граждани и обществото. Надявам се това да искат и българските политици, макар че изпитвам съмнения по този въпрос“, посочи главният прокурор. По думите му ако няма реална правна реформа в областта на наказателното право и процес ще продължаваме да говорим за проблеми като домашното насилие.
Като положителна тенденция, Иван Гешев определи факта, че все повече жертви на домашно насилие имат смелостта да потърсят помощ и подкрепа от полицията и прокуратурата. „Може да разчитате на прокуратурата в борбата с домашното насилие и насилието срещу жени“, посочи главният прокурор.
Директорът на НСлС Борислав Сарафов заяви, че противодействието на престъпленията, извършени в условията на домашно насилие, изисква съвместни усилия между институциите и гражданското общество. Той подчерта, че насилието над жени често е свързано и с други престъпления като трафика на хора.
В срещата участваха още заместник-директорът на Националното следствие Ясен Тодоров, председателят на Камарата на следователите в България Петко Петков, членове на Висшия съдебен съвет, служебният заместник-министър на правосъдието Мария Павлова.
БТА припомня, че мнозинството в 48-ото Народно събрание (НС) отхвърли двата законопроекта за изменения на Закона за защита от домашно насилие (ЗЗДН). Първоначално депутатите приеха и двата законопроекта, но при прегласуването им те бяха отхвърлени. Дебатите по тях продължиха повече от два часа.