На 15 ноември Конституционният съд (КС) отхвърли искането на правосъдния министър за изрично тълкуване на пределите на конституционните правомощия на главния прокурор да осъществява "надзор за законност". Бившият премиер и конституционен съдия Филип Димитров обясни в предаването „Денят на живо“, че причината за това е, че този текст вече е тълкуван.
„Би трябвало да се сложи край на цялата разигравка на темата около общия надзор. Това, че може да има пробиви на законодателно ниво в тази посока, също не е изключено. Точно затова Конституционния съд допусна да бъдат разгледани конкретни законови разпоредби, които се твърдят, че противоречат на Конституцията. Твърде възможно е тези текстове да бъдат обявени за противоконститцуионни. Янаки Стоилов е с особено мнение, с каквото и аз бях първоначално. Той смяташе, че може би е хубаво още един път да напишем тълкувателно решение, та барем стигнем до някого“, добави той.
На 9-ти ноември председателят на Конституционния съд Павлина Панова изпрати писмо до председателя парламента Вежди Рашидов, в което напомни, че Народното събрание не е изпълнило конституционното си задължение да избере от своята квота двама съдии в Конституционния съд. Филип Димитров, обаче, успокои, че това не е чак толкова голям проблем. „Конституцията предвижда да има 12 конституционни съдии. Нашата конституция е направена така, че три различни институции при времеви отрязъци, които не покриват целия мандат, избират членовете на Конституционния съд. Дори да възникне някакъв вид блокаж в избираща институция, по тази причина шансовете да настъпи криза в Конституционния съд и конституционна криза се сведе до минимум. Трябва държавата да е в хаос в продължение на 9 години, за да се случи такова нещо“, успокои той.