Оказа се, че новата шефка на СГС развивала търговска дейност

Булфото
share

Това стана ясно на днешното заседание на Висшия съдебен съвет (ВСС).

Възможностите да бъде ревизирана работата й по делото за скрита приватизация на общински имоти, при която София е ощетена с 2 млн. лв., бяха три. От тях в ход ще влезе само най-благоприятната за Янева за това дали не забавила неправомерно разглеждането на дело. Тази проверка ще бъде направена от съдебния инспекторат.

Другата възможност беше етичната комисия на ВСС да провери дали Янева не е нарушила моралните правила за работата на магистратите. Такова предложение днес направи председателят на Върховния касационен съд Лазар Груев.

"В този случай освен забавяне на делото в публичното пространство бяха изразени съмнения и за конфликт на интереси и ако не видим и това, няма да сме си свършили работата", заяви той. Груев се позова на текст от етичния кодекс, според който "магистратът не допуска участието си в производства при наличие на конфликт на интереси, а при съмнение за подобен конфликт е длъжен да обяви фактите и при необходимост да се оттегли".

Отговорът на шефа на етичната комисия Цони Цонев беше, че този текст от етичния кодекс вече не трябва да се прилага, защото вече има специален закон за конфликта на интереси.

С отказа си да провери морално ли е действала Янева той прехвърли проверката й към друга комисия и на практика в трета глуха. Причината за това е, че за зависимостите на магистратите вече се произнася специална централна комисия за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси, чиито членове се назначават от президента, парламента и правителството. Тя трябваше да заработи от 1 април, но едва наскоро Министерският съвет посочи и последния й член и тя не още не действа.

ВСС също има комисия за конфликт на интереси, която трябва да събере информация и да я предаде на централната за произнасяне. Проблемът според шефа й Стефан Петров обаче бил, че действала само по сигнал, а не можела да се сезира от публикациите в медиите. Колегата му Цонев обаче обяви, че Янева е изпратила писмо с обяснения до ВСС за случая със "Софийски имоти" и то може да е повод да се проверят фактите. Дали това ще стане, ще реши в понеделник комисията, ръководена от Петров.

Дотогава писмото на шефа на градски съд и единствените обяснения защо не си е направила отвод от делото за злоупотреби в общинското дружество, след като е купила два имота от него от името на баща си, остава тайна. ВСС отказа да предостави на медиите обясненията на Янева, въпреки че са официално писмо, с мотива, че членовете му още дори не са ги прочели.

Случаят с получилата началнически пост семейна приятелка на вътрешния министър Цветан Цветанов има още едно измерение. Освен че е сключила сделки със "Софийски имоти" за два магазина от името на баща си, след това е приела да гледа дело срещу бившите шефове на дружеството, с които се е договаряла, прекратила го е неправилно и тези факти са укрити от Европейската комисия, която следи процеса, има още едно съмнително обстоятелство.

Янева е купила имотите не от името на баща си, а като пълномощник на едноличния търговец "Яна - Яне Янев" - фирмата на родителя й. Това е класическа търговска сделка между две фирми, като едната продава на другата търговски обект. Законът забранява на магистратите да развиват търговска дейност, но досега ВСС и етичната му комисия не са коментирали дали Янева не е нарушила това изискване и не дават сигнал, че са се впечатлили от това, че съдия е сключвал сделки от името на фирма.

Водещи новини

Още новини