Валентина Маджарова е новият началник на Спецпрокуратурата

Булфото (архив)
share

Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет избра за ръководител на Спецпрокуратурата Валентина Маджарова, която от средата на миналата година изпълняваше временно длъжността. Изслушването си Маджарова започна с обръщение към прокурорите и следователите от Спецпрокуратурата. Тя посочи, че те се подчиняват само и единствено на закона.

,,Благодаря ви за смелостта и стоицизма, които неминуемо проявявате последните дни. Времената са трудни за всички, а за нас са особено трудни'', обърна се Маджарова към колегите си.

По думите ѝ резултатите в борбата с корупцията по високите етажи на властта "не са на това ниво, на което и на нас самите ни се иска". Маджарова отбеляза, че успеваемостта зависи от нетърпимостта на обществото към корупцията, която според нея е вече безспорен факт, и от работата на КПКОНПИ, структурите на МВР, ДАНС, АДФИ и други контролни органи.

Маджарова каза още, че пандемията е рефлектирала на работата на Спецпрокуратурата, като допълни, че голяма част от оправдателните присъди, постановени от Спецсъда, са по внесени актове от други прокуратури.

Избират шеф на спецпрокуратурата

Като проблем в Спецпрокуратурата Маджарова посочи големия брой досъдебни производства, чието решаване по същество е забавено от прокурорите. Тя отбеляза, че е въвела мярка, с която това да се промени, като от 147 те са намалели наполовина. Други проблеми според нея са върнатите дела и оправдателните присъди, информира Нова телевизия.

Валентина Маджарова изнесе статистика за 2020 г. във връзка с корупционните престъпления. Тя посочи, че наблюдаваните досъдебни производства свързани с корупция са били общо 274, като 86 от тях са образувани през миналата година. Приключени са 73 от тези досъдебни производства, а през 2019 г. те са били 39. Решените разследвания са 92, което е 56 на сто повече от 2019 г. От тях в съда са били внесени 17 прокурорски акта за 56 лица. Осъдени са петима души, при един за 2019 г. Постановени са две условни присъди и три, които са пробация. От 13 досъдебни производства за същински корупционни престъпления са внесени седем в съда за 31 лица.

През 2020 г. са наблюдавани общо 205 досъдебни производства за претъпление от длъжностни лица с вероятен корупционен мотив, като през 2019 г. те са били 160. По думите на Маджарова тази статистика не говори за несправяне с корупцията по високите етажи, а е добра основа и старт за финализиране на успешни разследвания.

Водещи новини

Още новини