Швейцарски банкер разкрива схемите на Брендо

Булфото
share

Съдбата на Евелин Банев-Брендо е в ръцете на банкер от швейцарския град Белинцона. Той е експертът, който трябва да разкрие схемата на финансовите транзакции през швейцарската банка "Юнион банкер приве". С тях Брендо, съпругата му Моника Добринова и сестра й Десислава Дишлиева са изпрали най-малко 2 млн. евро, сочат фактите на държавното обвинение, пише "Стандарт".

Със свидетелските си показания банкерът трябва да свърже изпратените по-рано документи от Швейцария за парични транзакции с участието на Евелин Банев и двете жени в тях. Банковият експерт от Белинцона ще свидетелства и за паричните наличности по сметките на Брендо, Десислава и Моника като физически лица.

Става дума за преводи на три компании, за които българската прокуратура поиска разкриването на банковата тайна още през 2008 г. Трите дружества са "Овертон сървисиз" с регистрация във Лондон, офшорката "Валнер Файненс корп" със седалище в Панама и щатската "Бейл Парк Лтд". Първата фирма е "бяла", регистрирана през 2007 г., занимава се с транспорт в Узбекистан, Русия, Литва и Латвия.

Тя официално отпускала парите като кредит към български фирми, свързани с Брендо, Моника Добринова и Десислава Дишлиева. Останалите две компании са се захранвали с мръсни пари от бизнеса с кокаин, които впоследствие са влизали по сметки в банката. На практика с едната ръка Брендо е използвал пари на чисти компании като кредит, които впоследствие погасявал чрез сделки с офшорните компании от Панама и САЩ, обясняват разследващите. Така Банев успявал да легализира финансовия поток от сделките с кокаин, като показвал чистите пари от кредитите.

Брендо е използвал уважавани финансови консултанти за дейността си, става ясно от справка във фирмения регистър. Управител на офшорката "Валнер Файненс корп" е известният кипърски адвокат Петрос Ливаниос, който оглавява от 1992 г. собствена фирма за управление на местни, офшорни компании и тръстове. Ливаниос е вицепрезидент на Кипърската асоциация за доверително управление. Той обаче едва ли е в течение какво е вършил реалният собственик на компанията Евелин Банев-Брендо, смятат експерти.

Схемата за изпиране копира първите засечени транзакции на групата около Евелин Банев-Брендо. Това става през лятото на 2003 г. Тогава Банев пробва схемата с транш от 500 000 евро от регистрираната във Великобритания фирма "Глобъл асошиейтс лимитед" към новосъздадената фирма на баджанака на Брендо - Константин Дишлиев, "Прайвът файнънс юниън". Неочакваният поток от свежи средства, налети за създаването на дружество за кредитиране, породил веднага съмнение за пране на пари. Управляваната по това време фирма от Косьо Дишлиев веднага извадила документ, че парите са част от кредит от 2 млн. евро, отпуснати от британската фирма към българското дружество.

Проверка малко по-късно обаче установила, че двете фирми са свързани лица според банковите закони. Директор на британската фирма била съпругата на Евелин Банев-Брендо - Моника Добринова, която е подписала споразумението за отпускането на кредитната линия. "Прайвът файнънс юниън" е създадена през декември 2002 г., а кредитиращото дружество "Глобъл асошиейтс лимитед" - 3 месеца-по-късно.

Така Брендо е отпускал кредити на контролирани от него дружества от Великобритания в България. Парите са инвестирани във финансиране на сделки с недвижими имоти и коли, които Дишлиев е давал лизинг за закупуване на право на строеж, откупуване на задължения на физически и юридически лица чрез договори за цесия, предоставяне на кредити на физически и юридически лица.

Швейцарските власти на практика продължават българското разследване. Разкрили банковата тайна върху авоарите на Брендо през 2008 г., като направили собствено разследване за периода от 2007 до 2010 г., твърдят магистрати.

Швейцарците твърдят, че имат доказателства за изпирането на над 10 млн. евро, част от печалбата на трафик на 10 тона кокаин. Според местните разследващи групата на Брендо е оперирала с финансови потоци в Испания, Италия, Австрия, Швейцария и Германия.

Досега разпитът на ключовия свидетел по делото в Софийски градски съд се проваляше заради технически проблеми с видеоконферентната връзка. След като швейцарското разследване е приключило обаче, няма проблем ключовият банкер от Белинцона да приключи бързо българското дело, твърдят магистрати.

Водещи новини

Още новини