Антикорупционната комисия не е съгласна с предложените промени в закона за мерките срещу изпиране на пари.
В позиция на КПКОНПИ, от която става ясно, че няма да съгласуват текстовете, предложени от Министерския съвет, от комисията обясняват, че едно от съществените изменения е предложението да отпаднат част от категориите субекти, за които са задължителни мерките за превенция на използването на финансовата система за целите на изпирането на пари.
Изключването на професионалните и съсловните организации, както и на юридическите лица, към които има взаимоспомагателни каси, е оправдано, смятат от комисията и допълват, че това важи и за органите на НАП и митническите органи, защото за тях съществуват предвидени в други закони механизми и задължения за превенция на изпирането на пари.
Комисията не е съгласна да отпаднат търговците на едро, защото именно при тях съществува възможност, при наличието на сериозни парични обороти да бъде осъществено изпиране на пари. Същото важи и за презастрахователите и за пазарните оператори, получили лиценз по закона за пазарите на финансови инструменти.
От КПКОНПИ не са съгласни от закона да отпаднат и органите по приватизация, както и организиращите възлагането на обществени поръчки, както и за министрите и кметовете на общини при сключване на концесионни договори. Комисията счита, че тези сектори и понастоящем се явяват проблемни по отношение на установени сериозни индикатори за корупционни практики.