Прави се опит за поставянето на прокуратурата в зависимост от политически субекти.
Това се посочва в декларация на най-голямата съсловна магистратска организация у нас, предаде БНТ.
Пълният текст на декларацията:
По повод безпрецедентната обстановка в страната, ние от Управителния съвет на Камара на следователите в България /КСБ/ като сдружение за защита независимостта и професионалните интереси на следователите, остро възразяваме срещу опитите Прокуратурата да бъде въвлечена в политически борби и скандали, целящи дискредитирането на институцията, статута на българските магистрати и независимостта на съдебната власт.
Като най-представителната съсловна организация в системата на съдебната власт, чиито приоритети са утвърждаване законността и противодействие на престъпността, защита правата на човека и интересите на гражданското общество, сме особено бдителни към опитите за намеса върху дейността на правоприлагащите органи. Считаме, че разследванията, водени от Прокуратурата на Република България, от която следователите са част и извършените по тях действия са на принципна основа и произтичат единствено и само от Закона, независимо от разследваните лица и ведомствата и институциите, които те представляват. Навежданите през последните дни, чрез изявления на политици, твърдения за неравнопоставеност и избирателност при провеждане на разследвания срещу лица, заемащи високи държавни длъжности, се явяват директен опит за намеса в независимостта на Прокуратурата и поставянето й в ситуация на зависимост от политически субекти.
Следим с безпокойство изявленията на държавния глава Румен Радев през последните дни, в които той открито нападна действията на правоприлагаците органи. В серия от политически изказвания - „Прокуратурата говори с гласа и действа с прийомите на жълтите медии“, „Нежеланието на прокуратурата да види сигналите за огромна корупция и грабеж на държавни средства издава страх и зависимости“ заяви, че не вярва на прокуратурата и поиска оставката на главния прокурор. Подобни изявления и то от президентската институция не само, че дават лош сигнал за държавността, но и говорят за незачитане разделението на властите, като основен принцип на правовата държава. Считаме, че тези изявления накърняват престижа на Държавата, институциите и в частност цялата съдебна власт, освен във вътрешен план, така и пред международните ни партньори.
В този смисъл остро възразяваме срещу политическия натиск, целящ да предизвика скандал и политическа криза в страната, външна намеса в работата на независимата съдебна власт и поставяне под съмнение професионалните ни действия при утвърждаване законността, противодействието на престъпността и защита на гражданските права и интереси. Наред е това от КСБ не приемаме твърденията на отделни политици, квалифициращи ни като част от „хунтата“ и „мафията“ в съдебната система.
Призоваваме всички институции, политически субекти и медии да отстояват разделението и независимостта на всяка една от трите конституционно определени власти в страната и да не допускат институционални и междуличностни конфликти!