56 съдилища активно използват изградената от МП система за видеоконферентна връзка

Министерство на правосъдието
share

56 съдилища в цялата страна активно ползват изградените от Министерство на правосъдието системи за видеоконферентна връзка. Точките са разположени в 20 съдебни палати, в които са разположени по няколко съдилища, които ползват системата, а други шест – в местата за лишаване от свобода. Това стана ясно днес по време на заключителната пресконференция по проект „Изграждане на средства за видеоконферентни връзки и тяхното използване във фазите на досъдебно и съдебно производство, включително и при трансгранично сътрудничество в правораздаването”, финансиран от ОПДУ.

На събитието присъстваха зам.-министърът на правосъдието Евгени Стоянов и членовете на Висшия съдебен съвет (който е партньор на МП по проекта) Евгени Диков и Севдалин Мавров. Оборудването вече се ползва изключително интензивно, като само за месец по видеоконферентните връзки в затворите са били проведени 39 съдебни заседания.

Член на ВСС рапира за "джойнт" и "дупки" по време на заседание

По време на пресконференцията бе направена демонстрация на оборудването като бе осъществена връзка едновременно със Софийския затвор и с Административен съд София-град.

Съдебните зали в затворите са оборудвани с по две камери с различни гледни точки, а в съдилищата – с по три основни и една допълнителна, която служи за запознаване с документи в реално време. За да може видеоконференцията да бъде използвана максимално ефективно, Министерство на правосъдието вече е предложило редица изменения в Гражданския процесуален кодекс, Административно-процесуалния кодекс и Наказателно- процесуалния кодекс, обясни по време на събитието зам.-министър Стоянов.

„Целта ни е промените в Гражданския процесуален кодекс за видеоконференцията да бъдат внесени в Министерски съвет до края на юни. Проектът беше публикуван за обществено обсъждане, което приключи на 19 юни. Получиха се множество становища, препоръки и предложения. В момента екипът на Министерството на правосъдието ги обработва, като нашата цел е до края на месецатози проект да бъде внесен в Министерски съвет за одобрение. В случай че бъде одобрен да бъде внесен в Народното събрание", обясни Стоянов.

„Реализирането на този проект ще доведе до значителни финансови икономии в бъдеще. Само докарването на един защитен свидетел от чужбина за изслушване пред съд струва няколко хиляди евро. Да не говорим за пътните разходи на вещи лица, които пътуват през цялата страна, за да потвърдят за 2 минути своята експертиза“, допълни Евгени Диков.

„Милиардният бюджет на съдебната система не се харчи основно за заплати на служителите, а за разноски по дела. С помощта на видеоконференцията много от тях могат да бъдат спестени“, подкрепи го колегата му Севдалин Мавров.

Водещи новини

Още новини