Гешев и висшите магистрати докладваха на депутатите какво са свършили през 2019 г.

Novini.bg
share

В рамките на 30 минути председателят на Висшия съдебен съвет Боян Магдалинчев докладва на депутатите от Правната комисия основните акценти от работата на висшите магистрати за изминалата година, предаде репортер на Novini.bg

Приет бе Годишният доклад за дейността на Висшия съдебен съвет за 2019 г., внесен в края на май тази година.

За обсъжданията в Правната комисия днес освен Магдалинчев бе и председателят на Висшия касационен съд Лозан Панов. Там бяха и правосъдният министър Данаил Кирилов и главният прокурор Иван Гешев.

Гешев: Който го е страх от вълци, да не ходи в гората

Депутатите обсъдиха и Годишния доклад на Инспектората към ВСС. Извърешни са малко над 80 проверки от Инспектората за работата на съдебната власт. Докладът бе представен от Теодора Точкова. Имуществото над 10 000 лица е било проверено.

"Няма случай, в които декларация на магистрат да не е подадена", коментира Точкова.

Тя посочи, че е имало закъснения. Имало е два случая, в които се е налагала допълнителна проверка за съответствие.

Общо 46 преписки по сигнали за нарушения са проверили от Инспектората. По 14 от тях е имало проверки. Имало е един констатиран случай за уронване престижа на съдебната власт. 

Novini.bg

В дневния ред на Правната комисия днес бяха разгледани още:

- Доклад за прилагането на закона и за дейността на прокуратурата и на разследващите органи през 2019 г., № 011-00-8, внесен от Висшия съдебен съвет на 29.05.2020 г.

- Доклад за прилагането на закона и за дейността на административните съдилища през 2019 г., № 011-00-5, внесен от Висшия съдебен съвет на 29.05.2020 г.

- Доклад за прилагането на закона и за дейността на съдилищата през 2019 г., № 011-00-6, внесен от Висшия съдебен съвет на 29.05.2020 г.

Пред депутатите говори и главният прокурор Иван Гешев. Той обяви, че малко над 110 000 са били съдебните производства, като 99,6% от тях са били внесени в срок.

Гешев обяви добра ефективност на прокуроската работа. Продължава да се извършва задълбочен анализ за връщането на делата, като стана ясно, че основният проблем е във формирането на обвинителния акт.

97,5% е делът на влезлите в сила присъди. Продължава да е висока ефективността и с международното сътрудничество в работата на прокуратурата. Издадени са 239 европейски заповеди за арест, като изпълнените са около 100.  

Приватизационните сделки също са под прицел на прокуратурата. Гешев каза, че "никой, никога не е проверявал общинската приватизация".

Novini.bg

Иван Гешев подчерта, че може да се наложи сериозна реформа в кратък срок относно съдилищата у нас, отбелязвайки, че у нас броят им е голям.

Главният прокурор отдели време, за да изкаже мнение, че прокуратурата ще настоява за по-тежки санкции за водачите, причинили катастрофа под въздействие на алкохол или наркотични вещества. Обвинител номер едно у нас каза, че има сериозен процент за такива инциденти.

"Никой не е застрахован. И това, което се случи с Милен Цветков, и това с една жена в центъра на Самоков. За мен финансовите санкции са по-ефективни, отколкото повишаване размера на наказанието", коментира Гешев.

В изказването си той посочи като проблем методите на разследване за организираната престъпност. Има идея да се синхронизира българското право с чуждестванното. Промяна може да има по отношение на разследванията за даване/предлагане на подкуп.

"Българската прокуратура ще подкрепи изцяло европейската прокуратура", увери още пред депутатите Гешев.

Той се похвали с добрата работа и с европейските партньори от службата за сътрудничество "Евроджъст".

Междувременно Гешев направи коментар и за политическото влияние в съдебната система. Той беше лаконичен, че на този въпрос няма да се спира, но не може да бъде и отречен.

Водещи новини

Още новини