Специализираният наказателен съд наложи присъди от 4 до 7 години лишаване от свобода, конфискация на имущество и на над 2,3 млн. лв. на пет лица, обвинени от Специализираната прокуратура за участие в организирана престъпна група за данъчни престъпления, съобщават от държавното обвинение.
От ноември 2011 г. до септември 2013 г. участниците в групата ощетили държавния бюджет с над 13 милиона лева чрез избягване установяването и плащането на ДДС при вътрешно общностни придобивания на месо от страни в Европейския съюз. Участниците в групата реализирали данъчните измами като използвали мрежа от фирми от типа "липсващ търговец". Получатели на доставките на месо от Испания, Франция и други европейски държави били две реални търговски дружества със седалища във Велико Търново и Плевен, собственост на трима от осъдените. Стоката пристигала директно в техните складове, но с предварително изготвени документи на фирми от типа "липсващ търговец". Месото незабавно било "продавано" на реалните дружества, което им давало възможност да приспадат неследващ им се ДДС. Сумите, с които бил ощетяван бюджетът, се разпределяли между участниците в групата.
Седем години лишаване от свобода при първоначален строг режим и конфискация на недвижим имот (апартамент) в София наложи съдът на участника в групата, който организирал мрежата от кухи фирми и счетоводния офис, в който бил изработван фиктивният документален поток за реализиране на данъчните измами. По 6 години лишаване от свобода при първоначален строг режим съдът определи за тримата собственици на реалните търговски дружества. За всеки от тях съдът постанови и конфискация на цялото им имущество и парични средства, в т.ч. автомобили Мерцедес GLK CDI 4 MATIC и Ауди Q7; автомобил Мерцедес C 400 ХИБРИД и парична сума в размер на 1 177 607,09 лв.; 14 дка лозя и сума от 1 164 775,83 лв. Четири години лишаване от свобода при първоначален общ е наказанието на участника в групата, който издирвал малоимотни и малограмотни лица и съдействал за регистрирането им като собственици на кухите фирми.
Върху средствата в размер на над 2,3 млн. лв., за които съдът постанови отнемане в полза на държавата, е наложен запор като обезпечителна мярка до произнасяне на окончателна присъда по делото.