Емил Дечев: Когато съдът започне да угажда на улицата, правосъдието напуска залата

Фейсбук
share

Ако съдът започне да угажда на улицата, българските граждани няма да могат да разчитат на правосъдие, предупреди пред БНР Емил Дечев от Управителния съвет на Съюза на съдиите във връзка с предсрочното условно освобождаване на Джок Полфийман и последвалите протести срещу това решение.

Призивите – улицата да се разправи със съдиите, взели това съдебно решение, влияят на климата в съда и на работата на съдиите. Едно от големите достижения на цивилизацията е съдът да решава всеки съдебен казус според закона и според своето вътрешно убеждение, спазвайки закона. Когато съдът се откаже от това и започне да слуша улицата, правосъдието напуска съдебната зала. Днес улицата може да мисли едно, след един ден, една седмица или една година тя може да мисли точно обратното, коментира Дечев.

Ако съдийският състав по делото "Полфрийман" се беше съобразил с настроенията на хората и не бяха освободили условно британския гражданин, това щеше да е класически пример на съдийски популизъм, смята той. По думите му обаче това категорично не може да се нарече правосъдие.

Вероятно това съдебно определение на тричленния състав на САС се използва и за един вид разправа срещу Съюза на съдиите. Има хора, които желаят този съюз да не съществува, защото той по някакъв начин пречи, обърква сметките на хората, които желаят да диктуват какво да се случи в съдебната система, изказа мнение Емил Дечев. 

Вчера Съюзът на съдиите призова за оставка членовете на Съдийската колегия на ВСС. Каква ще е реакцията им според Дечев: "Най-вероятно ще има едно неглижиране, премълчаване на случилото се или пък ще се излезе с декларация или изказване на отделни членове, че не сме прави в това, че сме поискали оставката на Съдийската колегия".  

Довечера в 18 часа на площад "България" в София ще се проведе митинг срещу освобождаването на Джок Полфрийман. Недоволството е организирано от близки и приятели на убития Андрей Монов.

Водещи новини

Още новини