Бивш член на ВСС: На Калпакчиев не може да му се търси отговорност

share

Всички бягат от темата за предсрочното освобождаване на Джок Полфрийман, като казват, че решенията на съда не се коментират, но българското правосъдие е длъжник на обществото, така че съдебните актове е хубаво да бъдат разяснявани на обществото. Такова мнение изрази бившият член на Висшия съдебен съвет Ясен Тодоров в сутрешния блок на БНТ.

,,За да има предсрочно освобождаване, налице трябва да са две предпоставки - първата е лицето да е излежало повече от половината от присъдата в затвора, а втората е да има наистина убедителни доказателства, че той се е поправил. За второто има такова становище, което обаче е виждало само Българският хелзински комитет и никой друг'', обясни още Тодоров и добави, че са необходими най-малко три години освободеното лице да бъде наблюдавано как и дали се е реинтегрирало в обществото.

Юристът поясни, че на никой съдия или прокурор не може да му се търси отговорност за решенията му.

,,На Калпакчиев не може да му се търси отговорност поради т.нар. функционален имунитет, който има. Предполага се, че решението му е въз основа на неговото морално убеждение'', отбеляза Тодоров.

Според него освобождаването на Полфрийман от затвора е прибързано решение и в случая можеше да се потърси и становище на външи експерти.

,,Един психолог и един психиатър заявиха, че Полфрийман е непоправим социопат и че едва ли лицето се е поправило, тъй като не осъзнава вината си'', посочи още бившият член на ВСС.

,,При седем страници отрицателно становище и съдът да постанови такова определение е просто недопустимо. Това е в разрез с практиката на съдилищата'', коментира темата с предсрочното освобождаване на Полфрийман и бившият правосъден министър Антон Станков.

,,Песимист съм, че Полфрийман ще се върне в затвора. Това много зависи как Висшият касационен съд ще погледне на нещата, каква смелост ще прояви'', смята Станков.

Относно предвижданите промени в Наказателния кодекс бившият правосъден министър напомни, че досега в Кодекса са били направени около 30 промени и изрази мнението, че акцентът трябва да падне върху контрола по изпълнението на законите.

,,Съкратеното съдебно производство е един бърз начин едно лице осъдено. При такъв тип производство се признават фактите, а не вината. Не съм противник на промените, но според мен те трябва да бъдат по темата, касаещи тежките престъпления срещу личността'', допълни в заключение Антон Станков.

Водещи новини

Още новини