Държавата, в лицето на всички власти, е подценявала киберсигурността. Последствията от атака като в НАП могат да са тежки. Това заяви заместник главният прокурор Иван Гешев на форума „Взаимодействие между публичната и частна сигурност за противодействие на киберзаплахи“.
"До преди години в една банка имаше по няколко хакерски опита на ден, днес се стига до хиляди такива в страната. Това представлява сериозна опасност и за бизнесите, и за обществото", каза още той.
"Трябват законодателни промени, тъй като наказанията за компютърни престъпления няма да дадат превенция. Друго частично решение е да имаме експерти, които да реагират в случаи като атаката срещу НАП", разкри Гешев.
"Не е моя работа да давам съвети на държавната администрация, че следва да преосмисли цялата система за защита на компютърните си мрежи и базите си от данни. Главата, касаеща компютърните престъпления се нуждае спешно от ремонт", заяви главният прокурор Сотир Цацаров на форума.
"В рамките на около две седмици направих доста срещи, сформирахме една работна група, която работи за промени в НК и в началото на октомври месец ще бъде организирана среща и след широк анализ ще предложим конкретни текстове", съобщи вицепремиерът и председателят на Съвета по киберсигурността Марияна Николова.
"Не може за компютърни престъпения, наказанията да са до 2 години затвор и глоба 3000 лева", коментира Николова.
"Благодарение на бързата работа на МВР и прокуратурата бързо разкрихме извършителя на атаката срещу НАП. Разкрихме и начинът, по който е станала атаката. Стана ясно и на всички, че това наистина е сериозен проблем. Киберсигурността е толкова важна, колкото и физическата сигурност", разкри вътрешният министър Младен Маринов.