Военните съдилища да подвеждат под отговорност и цивилни, но само при престъпления извършени във военен имот - това предложение са обсъдили представители на военната прокуратура и съд с министъра на отбраната. Предложението е подкрепено от министерството, съобщи БНР.
Идеите са обсъдени в рамките на разширените правомощия, които са поискали военните прокурори. В момента част от текстовете в наказателния кодекс, по който работят са от 44 години. Председателят на военно-апелативния съд полк. Петър Петков каза обаче и при какви условия ще се случва това: "Военните прокуратури и съдилища да разследват престъпления, които са извършени в район на военни формирования, независимо от това дали е от лице, което е военнослужещо или цивилно, говорим за района на военните формирования, срещу посегателства на военно имущество и независимо също дали са от военнослужещи или от други лица, а и евентуално да се помисли и деяния, които са насочени срещу живота на военнослужещите при изпълнение на служебните си задължения", посочи Петков.
Мярката се налага и от зачестилите набези на цивилни в затворени военни поделения. Мотивът на военния министър Аню Ангелов: "Тези престъпления срещу собствеността в голямата си част се извършват от външни лица. Тежест във видовете престъпления, те са основните".
През 2011 година военните прокурори са работили по около 1400 досъдебни производства. Над 500 души са били предадени на съда. Окончателните данни все още се обработват.
Аню Ангелов иска военните съдилища да съдят и цивилни
- 23.02.2012 | 16:07
- 766