От пресцентъра на министерството на правосъдието изпратиха до медиите следното писмо:
"В отговор на постъпили въпроси от страна на медиите относно електронното наблюдение /гривни/, което се прилага спрямо обвиняемите и подсъдимите с мярка за неотклонение домашен арест, Пресцентърът на Министерството на правосъдието (МП) напомня, че на 5 август т.г. Министерски съвет прие Законът за изменение и допълнение на Закона за изпълнение на наказанията и задържането под стража (ЗИНЗС), предложен от МП. Проектът е в синхрон с промените в Наказателно-процесуалния кодекс, обнародвани в брой 42 на „Държавен вестник” от 2015 г.
Законопроектът предвижда електронното наблюдение да може да се прилага спрямо обвиняемите и подсъдимите с мярка за неотклонение домашен арест, както и за лишени от свобода, изтърпяващи наказание в затворническо общежитие от открит тип при общ режим, и лица с наложени пробационни мерки „задължителна регистрация по настоящ адрес” или „ограничения в свободното придвижване”.
Изпълнението на електронното наблюдение зависи от осигуряването на средства в бюджета за 2016 г. В момента действащите разпоредби в НПК предвиждат мярката за неотклонение „домашен арест” да се постановява от съда по искане на прокурора. Спазването на забраната обвиняемият да напуска жилището си да се контролира от Министерството на вътрешните работи. До въвеждането на електронното наблюдение в ЗИНЗС, МП не би могло да има каквато и да е отговорност по отношение на изпълнението на мярката домашен арест", завършва съобщението.
Припомняме, че преди днешното заседание на Министерски съвет премиерът Бойко Борисов изиска от правосъдното министерство доклад, как се охраняват задържаните под "домашен арест". Повод за гнева на министър-председателят стана инцидента с 32-годишен крадец, с общо три европейски заповеди за арест, който задигна два автомобила, докато е под "домашен арест".