Следенето в интернет е незаконно. Това реши вчера Конституционният съд, който обяви част от разпоредбите на Закона за електронните съобщения (ЗЕС) за противоречащи на основния закон на държавата. Делото бе образувано в средата на април м.г. по искане на омбудсмана Константин Пенчев. На практика сега парламентът трябва да приеме нови текстове на мястото на отменените, съобщава Монитор.
Промените в ЗЕС бяха направени през 2010 г. Според тях провайдърите на интернет и телефонните оператори трябва да пазят трафичните данни на клиентите си в продължение на 1 година. В графата с данните, които подлежат на пазене, влизат телефонният номер на абоната, а също и IР адресите, въз основа на които могат да бъдат определени ползвателите на дадени електронни пощи, както и на интернет телефония. В този период МВР, ДАНС и прокуратурата имат право да ги изискват в хода на разследване на престъпление, което обаче се наказва със затвор над 5 г. Освен това съдебният контрол беше свален от ниво окръжен съд до районен. С вчерашното решение на КС всички тези текстове – събрани в общо 4 члена, са обявени за противоконституционни.
Един от аргументите на КС е, че на практика съдиите не знаят за какво се искат трафичните данни. Исканията от страна на разследващи и прокуратура са под формата на стандартна бланка и не е нужно представянето на доказателства, се казва в мотивите на конституционните съдии.
Срещу следенето в интернет и по телефона и пазенето на данните се обяви през 2014 г. и Съдът на Европейския съюз. Той прие за невалидна директивата, според която трафичните данни на клиентите се пазят до 2 г. Мотивът, който изтъкнаха миналата година магистратите, бе, че по този начин се развързват ръцете на службите да се намесват твърде далеч в личния живот на гражданите. Това от своя страна пък противоречало на Хартата за основните права в ЕС. Така запазването на трафичните данни спадна до 6 месеца. В това време разследващите имало достатъчно време да установят с кого е имал контакт човекът, къде е бил и каква комуникация през интернет е поддържал.
КС забрани следенето в интернет
- 13.03.2015 | 06:15
- 1407