Конституционният съд (КС) отмени въведената от парламента през януари такса от 20% върху приходите на слънчевите и вятърните централи.
Конституционният съд в заседание на 31 юли 2014 г. се произнесе с решение по конституционно дело № 1/2014 г.С решението Съдът обявява за противоконституционни § 6, т. 2 и 3 от Заключителните разпоредби на Закона за държавния бюджет на Република България за 2014 г. (ДВ, бр. 109/2013 г.), с които са създадени чл. 35а, ал. 1, 2 и 3; чл. 35б, ал. 1, 2, 3 и 4; чл. 35в, ал. 1, 2 и 3 и чл. 73, ал. 1, 2, 3 и 4 от Закона за енергията от възобновяеми източници (ДВ, бр. 35/2011 г., посл. изм. и доп., ДВ, бр. 109/2013 г.), се посочва в съобщение на съда.
Решението е подкрепено от 10 конституционни съдии. Пълният текст на решението ще бъде публикуван по-късно.
Владимир Аличков - член на Управителния съвет на Българската фотоволтаична асоциация, за Новини.бг каза, че вярва в съдебната система на България и че българският Конституционен съд е независим.
БФА приема решението като важна стъпка за стабилизирането на енергийния сектор и положителен сигнал за общата инвестиционна среда в България, обявиха в официално съобщение от асоциацията. Миглена Русинова от асоциацията, заяви за Новини.бг: Днес КС на България даде ясен сигнал към чуждестранните и български инвеститори, че в България се стабилизира инвестиционната среда. Неправомерно събраните до този момент такси са над сто милиона лв. Тези пази няма как да си ги получим обратно, но за да си внесем таксите, много наши колеги бяха съкратени. Искаме тези пари да не влизат в бюджета и да бъдат раздадени още този сезон на енергийно бедните български домакинства“, заяви тя.
Делото беше образувано по искане на президента Росен Плевнелиев в средата на януари тази година. Той поиска от съда да обяви за противоконституционна въведената от 1 януари 2014 г. такса от 20 процента върху приходите от продажба на вятърна и слънчева енергия. Мотивите на държавния глава бяха, че приетата от парламента такса няма обосновка, не е съгласувана с бизнеса, не е ясно за какво ще се изразходват приходите от нея и срещу събираните суми държавата не предлага никакви услуги.
Таксата бе изненадващо приета като част от преходните разпоредби на Закона за бюджет 2014 г., в който бе записано, че от таксата в бюджета ще влязат 150 млн. лв., но за по-късно остана да се уточнява за какво ще се използват. Лансираните версии са – буфер в бюджета, за стабилизиране на състоянието на "Националната електрическа компания", което обаче ще е държавна помощ, за която е нужно разрешение на Брюксел, и за енергийни помощи за социално слабите хора.
Държавният глава се позова на член 19, ал. 2 от Конституцията, която гарантира на всички граждани и юридически лица еднакви правни условия за стопанска дейност, а въвежданата само за слънчеви и вятърни централи такса създава различни правни условия за стопанска дейност и неравно третиране.
"Не се предвижда да плащат такава такса нито другите производители на енергия от възобновяеми източници – напр. водноелектрическа енергия, биомаса, нито останалите стопанските субекти, от които държавата изкупува електроенергия на преференциални цени - произведената по високоефективен комбиниран начин електроенергия от централи с комбинирано производство на електрическа и топлинна енергия", обърна внимание Плевнелиев.
Според него така се нарушават правната сигурност и предвидимост, които са предпоставка за привличане на инвестициите.