Документацията по реституцията на Симеон Сакскобургготски е изчезнала

Булфото
share

Бившият кмет на София Стефан Софиянски призна пред Софийския градски съд, че през 2001 г. отписал двореца "Врана" от общинската собственост и го дал на Симеон Сакскобургготски и сестра му, за да спести средства от бюджета. Държавата си иска "Врана". Интересите им се защитават в съда от кантората на адвокат Ирен Савова, пише "Труд".

"Цялата документация по реституцията на Симеон е изчезнала от Столична община", заяви адвокат Савова.

"Аз съм направил 10 000 реституции, точно за тая ли ще си спомням?", каза пред съда Софиянски, но все пак се сети, че процедурата за имота била "по-специална".

Интересен факт е, че Симеон започва да ползва двореца още през 1999 г. - две години преди да му го възстановят. Тогава той сключва договор за ремонта му. Как така се влагат средства в чужд имот? Кой е пуснал царя в него и на какво основание? Тези въпроси се изясняват в съдебния спор.

От царската фамилия твърдят, че собствеността върху дворците им е възстановена с решение на Конституционния съд от 1998 г. С него Законът за обявяване за държавна собственост имотите на Фердинанд, Борис и на техните наследници от 1947 г. бе обявен за противоречащ на конституцията.

"Дворецът "Врана" е държавна собственост и очакваме съдът да признае това", коментира адвокат Савова. Материалите по делото са поне 3000 листа. Забележително е, че още преди то да започне в съдебна зала по същество част от ответниците - наследниците на Цар Фердинанд херцозите Вюртенбергови заявиха изрично, че признават държавата за собственик на двореца и парка "Врана".

Адвокат Савова и нейният екип се борят с четири адвокатски екипа, наети от царя и с юристите на Столичната община.

 

Водещи новини

Още новини