Нито един от десетте юристи, предложени за главен съдебен инспектор в процедурата, организирана от Съюза на съдиите в България (ССБ), не е дал съгласието си да бъде официално номиниран за поста. Това научи "Сега" от магистрати.
Очаква се днес от ССБ да обявят мотивите за отказите на десетимата, информира „Сега“.
ССБ беше направил специален раздел на сайта си, през който всеки можеше да издига кандидатури, а после номинираните, дали съгласието си, трябваше да отговарят на въпроси онлайн и да бъдат проверени от съдийската организация. След това ССБ щеше да обяви на кои номинирани гласува доверие. По закон право да издигат кандидатури пред парламента, който прави избора на главен инспектор, имат само народните представители. Затова и те биха могли да припознаят номинацията на съдиите. От ГЕРБ вече обявиха, че биха подкрепили посочения от ССБ кандидат.
Вече година и половина два поредни парламента се провалят в процедурата за избор на главен съдебен инспектор. Последно фиаско претърпя издигнатата от БСП и ДПС кандидатура на Веселина Тенева от Върховния административен съд. След скандала със странните й имотни сделки, някои от които недекларирани пред Сметната палата, управляващите започнаха процедурата отначало. Новият срок за номинации в парламента е 2 април.
Главният инспектор Ана Караиванова, чийто 5-годишен мандат изтече още в началото на 2013 г., през октомври демонстративно хвърли оставката си пред парламента. И досега обаче депутатите не са гласували оттеглянето й, а Караиванова продължава да ходи на работа. Изтеклият й мандат обаче се използва от магистрати, които атакуват дисциплинарните си наказания, наложени след проверки на инспектората през миналата година.