Парламентът върна в Наказателно-процесуалния кодекс възможността делата да се разглеждат по искане на обвиняемия. Това стана с приемане на второ четене на промени в НПК, съобщи БТА.
По време на мандата на ГЕРБ беше премахната глава 26 от НПК "Разглеждане на делото в съда по искане на обвиняемия". Мотивацията за връщането е, че с отмяната на тези разпоредби, се създава т. нар. "вечен обвиняем".
В текста беше записано, че ако в досъдебното производство от привличането на определено лице като обвиняем за тежко престъпление са изтекли повече от две години и повече от една година в останалите случаи, обвиняемият може да поиска делото да бъде разгледано от съда. Изключение се прави за случаите, когато обвинението е за тежко умишлено престъпление, при което е причинена смърт. Обвиняемият подава молба до съответния първоинстанционен съд, който незабавно изисква делото.
Приети бяха още норми за движение на делото, след като е направено искането за разглеждане на делото от съда.
Новите разпоредби в НПК предвиждат мярката за неотклонение задържане под стража в досъдебното производство да не продължава над осем месеца, ако лицето е привлечено като обвиняем за тежко умишлено престъпление, и повече от година и шест месеца, ако лицето е обвиняем за престъпление, за което се предвижда наказание до 15 г. затвор. или друго по-тежко наказание.
При всички други случаи задържането под стража в досъдебното производство не може да продължи повече от два месеца.
Взетите по отношение на обвиняемия мерки за процесуална принуда, както и мярката за обезпечаване на гражданския иск, ако основанието за нейното налагане е отпаднало, се отменят от прокурора след изтичане на повече от година и шест месеца от привличането в случаите на тежко престъпление и повече от осем месеца - в останалите случаи.
Отново ще могат да се разглеждат дела по искане на обвиняемия
- 01.08.2013 | 14:01
- 841