В първото си решение срещу България за 2013 година Европейският съд по правата на човека в Страсбург осъди държавата за прекомерно високи такси, наложени от Върховния касационен съд (ВКС). Това е станало по делото срещу прокуратурата за вреди по Закона за отговорност на държавата и общините (ЗОДОВ), пише "Преса".
Делото е било заведено от Николай Димитров от Силистра, който през септември 1997 година е бил задържан за три месеца по обвинение в измама. През 2000 година е осъден от Окръжния съд в Сливен на 5 години затвор, но Варненският апелативен съд отменил присъдата и върнал делото за доразглеждане. През 2002 година прокуратурата прекратила делото заради липса на доказателства.
За това Димитров завежда дело срещу държавата и иска 40 000 лева обезщетение за неимуществени вреди от неоснователно обвинение, осъждане и незаконен арест. Окръжният съд присъдил 6000 лв, а по-късно ВКС увеличил на 9000 лева. Магистратите обаче са осъдили Димитров да заплати държавната такса върху отхвърлената му част от иска в размер на 2480 лева. В жалбата си до Страсбург той пише, че това довело да намаляване на размера на присъденото му обезщетение, а държавата е ограничила правото му на достъп до съд.
Евросъдът посочва, че налагането на значителна тежест, дори и след приключване на производството, може да действа като ограничение на правото на съд. Намира също, че Димитров не може да бъде упрекван за това, че е предявил висок иск за неимуществени вреди, тъй като няма съдебни практики , които да установяват размера на претенциите в подобни случаи. Съдиите присъждат освен сумата, която е трябвало да заплати като държавна такса - 3215,34 лв. - главница 2480 лева и лихва върху нея - и обезщетение за неимуществени вреди в размер на 2500 лева, пише още вестникът.