Кунева: Правителството стиска българите за гушите

Булфото
share

“Европейският съюз се трансформира, а позицията на България е абсолютно неясна”. Това заяви председателят на “Движение България на гражданите” Меглена Кунева на пресконференция на тема: “България – липсваща в Европа”. Заедно с Тодор Коларов, отговарящ за “Европейските въпроси” в групата по “Външна политика” на Движението, Кунева коментира резултатите от състоялия се миналата седмица Европейски съвет и липсата на позиция на България по предложенията за промени в Съюза, обсъдени на Срещата на върха, съобщиха от пресцентъра на партията.

Според Кунева, след обсъдените в Брюксел промени, вече официално започва да се говори за “Европа на две скорости”, докато българските управляващи нямат никакво отношение по въпроса. “Никъде не видях от стенограмите на Министерския съвет каква позиция защитава премиерът или министрите. Няма дебат в парламента. Българският премиер намалява тежестта на България в ЕС, но той не може да я замести със своята собствена. Въпросът не е до това колко “Конгречулейшънс” ще чуе”, коментира Меглена Кунева. Тя допълни, че единственото, което се е разбрало от изявленията на премиера е, че темата на Съвета е била бюджетната дисциплина и той се е накарал на колегите си премиери все едно са “малки деца и непослушни ученици”. “Темата на Съвета не беше бюджетната дисциплина, беше банковият надзор и стратегията за заетост и растеж. В България тази тема не се обсъжда, тя отсъства”, категорична бе Кунева.

По думите й, българското правителство пренебрегва и препоръките на Международния валутен фонд, който миналата седмица е обявил завой в досегашната политика. “МВФ препоръчва по-спокойно с дефицитите, да се даде на страните да си поемат дъх, ако имат възможност да предложат ръст и работни места”, изтъкна Кунева и уточни, че чрез бюджетния дефицит правителството “стиска българската икономика и граждани за гушите”, вместо да води икономическа политика, насочена към заетост. “Българският премиер не посочи каквато и да е визия за дълговата и финансовата криза. Финансовата дисциплина не е панацея, не е универсално лекарство”, допълни председателят на “Движение България на гражданите”.

Тодор Коларов заяви, че България е “пасивен наблюдател, отдалечава се от средното европейско ниво и се отправя в периферията”. По думите му, страната ни все повече остава във “втората писта” на Европа. Той посочи, че в София няма дебат за ключови промени, течащи в ЕС в момента, като регулаторната рамка за малките и средни предприятия, задълбочаването на общия пазар, общия корпоративен данък и други.

По отношение на банковия съюз, за който страните-членки се споразумяха в петък, Кунева коментира, че българското правителство също няма ясна позиция. По думите й “не може България да остане извън съюза и извън решенията, които се взимат в него, при условие, че повечето банки в страната са субсидиарни на големи европейски банки. Тя посочи, че новите предложения изискват промени в Лисабонския договор и попита дали това не е по-подходяща тема за референдум от темата за АЕЦ “Белене”.

На въпрос как си обяснява липсата на адекватна българска позиция, Кунева посочи, че управляващите нямат “нито рефлекс, нито желание да участват в европейския дебат”. “Премиерът Борисов не може да отиде отвъд това дали е чул или не поздравления на срещите на върха. Позицията на България в ЕС е отровен коктейл от незаинтересованост, липса на автентичност по европейски въпроси, липса на знания и страх”, категорична бе Кунева. “Без да имаме формулиран национален интерес, ние безкрайно объркваме партньорите си”, коментира още тя. По думите на Коларов правителството поставя своите приоритети като движеща се мишена. “Не можеш да бъдеш добър партньор, ако постоянно сменяш приоритетите си”, допълни Тодор Коларов.

Председателят на “Движение България на гражданите” Меглена Кунева посочи още, че Европа се интересува от България, но не може да замести управлението в страната. “Спасението няма да дойде отвън”, каза Кунева. По думите й, ЕС се интересува да няма видими проблеми, но поради специфичните особености на българския медиен пазар, проблемите не излизат дори на повърхността. “Ако медиите са запушени, ако ние не излизаме на протест, ако гласуваме под натиск и страх, те как да разберат, че нещо не е наред”, допълни председателят на партията. Кунева припомни позицията на Движението, че за да има честни избори в България, е необходимо да се премахнат “мъртвите души” от избирателните списъци, да се въведе електронното гласуване и партиите да признаят за нередностите, които са извършвали на предишни избори.

От партия "България на гражданите" предлагат да има министър, който да отговаря за най-бедния регион в Европейски съюз - Северозападна България. "Ние предлагаме да има специален министър, който да отговаря за Северозападен район, докато районът тръгне напред", заяви Кунева.

Водещи новини

Още новини