Плевнелиев в ООН: Атентатът в Бургас ни направи по-силни

share

Върховенството на закона е основата, върху която може да се изгради предвидим и справедлив международен ред и представлява най-добрата стратегия за мирното разрешаване на конфликти. Това заяви днес президентът Росен Плевнелиев в Ню Йорк на Срещата на ООН на високо равнище на тема “Върховенство на правото на национално и международно ниво”, посветена на връзката между върховенството на закона, правата на човека и демократичните процеси в контекста на принципите и ценностите на ООН, съобщиха от прессекретариата на държавния глава.

Президентът Плевнелиев заяви, че страната ни ще продължи да подкрепя всеобщото премахване на смъртното наказание. Държавният глава отбеляза също така, че в началото на тази година България се е присъединила към Конвенцията за статута на лицата без гражданство и ще направи необходимото да ускори процеса по ратификацията на Международната конвенция за защитата на всички лица срещу насилствено изчезване.

“ООН е призвана да има водеща роля в борбата с безнаказаността и престъпленията срещу човечеството”, заяви Росен Плевнелиев и призова държавите членки на ООН да обединят усилията си в подкрепа на действията на Международния наказателен съд. “Доказателствата за многобройните актове на насилие и убийства изискват ситуацията в Сирия да бъде разследвана от Международния наказателен съд”, посочи държавният глава. По думите на Росен Плевнелиев, способността да бъде въздадена справедливост е ключова и за ефективното противодействие на тероризма. “Терористичният акт на наша територия преди няколко месеца ни направи по-силни и по-решителни. България е страна по петнадесет международни конвенции и протоколи, посветени на борбата с тероризма и подкрепя приемането на Всеобща конвенция за борба с тероризма”, каза Росен Плевнелиев.

В изявлението си на форума на високо равнище президентът обяви решението на България да издигне своята кандидатура за член на Съвета по човешките права за периода 2019-2021 г. и да подпомогне неговата дейност по отстояването на човешките права, демокрацията и върховенството на закона. “България има съществен опит в тази област, но приема възможността за това членство като предизвикателство и възможност да усъвършенства своето законодателство според най-високите стандарти в сферата на човешките права”, изтъкна държавният глава.

Росен Плевнелиев отбеляза също така, че страната ни остава ангажирана с продължаването на процеса по реформиране на съдебната и правоприлагащата си системи. “Реформите в този сектор изискват както приемането на нови, по-ефективни закони, така и постигането на осезаем напредък в борбата с организираната престъпност и корупцията”, подчерта президентът и потвърди готовността на България да продължи сътрудничеството си с държавите от ЕС в тази насока.

Водещи новини

Още новини