Депутатите от 51-ото Народно събрание прекратиха правомощията на народния представител от ПГ на ГЕРБ-СДС Тервел Георгиев в началото на първото си редовно заседание.
Решението беше взето след 219 гласа „за“, против и въздържали се нямаше.
Припомняме, че самият Гергиев си депозира оставката като депутат и днес парламентът му я гласува и прие.
След гласуваната оставка пред депутатите на изслушване се явиха служебният министър на външните работи Иван Кондов и вътрешният министър Атанас Илков. Двамата отговаряха на въпроси на парламента относно рисковете пред България за възможен мигрантски натиск заради процесите в Близкия изток и в частност Сирия.
Министър Илков заяви от парламентарната трибуна, че МВР следи внимателно обстановката и миграционните процеси и увери, че към днешна дата не се наблюдава миграционен натиск. Той изнесе данни, според които над 20 сирийски граждани, настанени в центрове у нас, са изразили желание да се върнат в Сирия.
По думите на министъра се извършва постоянен анализ на постъпилите данни и на тяхна база се планират действия при промяна в средата за сигурност.
При необходимост се предвижда изпълнение на плана за действие при усложнена миграционна обстановка. Те са свързвани с въвеждане на допълнителни сили по българо-турската граница, създаване на оперативен щаб в МВР, подпомагане с военнослужещи и техника от Министерство на отбраната. При увеличен миграционен натиск съгласно плана на Министерски съвет се включват всички държавни структури, които имат компетенция, допълни министър Илков.
Вътрешният министър отчете, че силите на Фронтекс у нас са увеличени три пъти. Също така напомни, че от 2 януари 2025 г. , след споразумение с Австрия, Унгария и Румъния, контингент от 100 служители ще изпълняват задълженията си на границата с Турция. Желание за участие са заявили и от Гърция.
От своя страна министърът на външните работи Иван Кондов обясни, че ситуацията в Сирия е динамична и съществуват предпоставки за възникването на краен екстремизъм и тероризъм. Той подчерта, че българската държава ще бъде ангажирана с демократичния преход в Сирия и изтъкна нуждата от запазването на важните институции и спазването на международното хуманитарно право.
От изказването на министър Кондов стана ясно, че дипломатите от българското посолство в Дамаск са евакуирани и в момента се намират в Бейрут, като ще останат в ливанската столица до нормализиране на обстановката.
Засега няма настъпление към двете руски бази на територията на Сирия. Възможно е руските сили да имат някаква предварителна договорка с бунтовническите групировки. Но нашата главна цел остава да защитаваме териториалната цялост и демокрацията в Сирия, отбеляза служебният външен министър.
В изслушването си пред народните избраници Кондов посочи, че все още не е взето решение за преустановяване на даването на убежище на мигранти от Сирия. Според него е добре да се изчака, за да се види развитието на обстановката в следващите седмици.
„Не трябва да си правим илюзии. Видяхме, че през последните 10-15 години процесите на демократизация в региона се провалиха. В този смисъл считам, че не е необходимо да се бърза, не сме под натиск, за да бързаме, поясни Кондов и добави, че като правителство и с МВР са готови да реагират.
На въпрос от Даниел Лорер от ПГ на ПП-ДБ дали страната ни е готова да подпомогне възстановяването на Сирия, Иван Кондов каза, че България следи много внимателно всички процеси и участва в конференциите за възстановяване на Сирия.
„Като държава имаме готовност да подпомогнем този процес, като икономика – е по-друг въпрос“, отговори той.
Министър Кондов отбеляза, че бюджетът за хуманитарна помощ не е увеличаван от няколко години.
„Нека да видим как ще тръгнат процесите в Сирия, имаме сигналите за най-добри намерения, но да видим какво ще стане. Иначе със сигурност имаме готовност да подпомогнем тези процеси, включително и икономически, ако имаме съответното финансиране“, каза той.
След като приключиха изслушванията на двамата служебни министри, депутатите преминаха и към следващата точка от дневния ред и приеха решение за създаване на Временна комисия за установяване на всички факти и обстоятелства относно проблемите с безводието в страната. Решението бе взето единодушно с 203 гласа „за“. Комисията ще се състои от 24 народни представители на паритетен принцип по трима от всяка парламентарна група.
Предложението за създаване на временната комисия е с вносители Богдан Богданов, Татяна Султанова и народни представители от ПП-ДБ. В изложението си относно необходимостта от създаването на комисията Богданов посочи, че по данни от месец ноември тази година над 250 хиляди български граждани в 72 общини са на воден режим. Богданов каза, че комисията следва да разгледа какви са проблемите към днешна дата, включително за населените места, където загубите продължават да са над 70 процента като Плевен, Ловеч, Шумен, Севлиево.
Решението предвижда временната комисия да работи в срок от три месеца. Предвижда се тя да проучи и данни, свързани с бездействието на компетентни органи и да изготви доклад с препоръки за конкретни мерки на ниво законодателна, изпълнителна и местна власт.
За председател на комисията бе избран Манол Генов от БСП-Обединена левица. Неговата номинация бе подкрепена със 123 гласа „за“, 55 – „против“ и 43 – „въздържал се“.
Освен нея, парламентът създаде и още една Временна комисия – за проверка и установяване на факти и обстоятелства относно констатираните огнища на чума и на шарка по дребни преживни животни на територията на страната. В подкрепа на решението гласуваха 216 депутати и един се въздържа. Временната комисия ще се състои от 16 народни представители - по двама от всяка парламентарна група. Борислав Петков от МЕЧ беше избран за председател на комисията с 193 гласа „за“, а за негов заместник депутатите гласуваха кандидатурата на Андрей Чорбанов от ИТН с 207 гласа „за“.
Временна комисия ще установява всички факти и обстоятелства относно евентуално наличие на бездействие, нарушение на законови норми и правила от компетентните държавни органи, физически и юридически лица, неправителствени организации, се посочва в решението на парламента. Срокът за работа на комисията е един месец, след което тя следва да излезе с доклад.
След избора на състава на двете временни комисии Драгомир Стойнев обяви, че с това се е изчерпал дневният ред и обяви край на днешното заседание и удари парламентарния звънец.