9 от общо десетте имена в т.нар домова книга със служебни премиери да се предлагат от парламента, искат от "Продължаваме промяната - Демократична България". Коалицията е внесла в Народното събрание предложения за промени в Закона за Сметната палата, според които заместник-председателите вече ще се предлагат от парламентарните групи, а не от шефа на институцията.
Според сегашния закон номинации за председател могат да правят парламентарните групи, а решението е на пленарната зала. След това той може да предложи имена на свои заместници на Народното събрание и то да ги гласува. Сега от ПП-ДБ искат заместниците да се избират по същата процедура като председателя. Такива изменения на вече бяха направени и в законите за НЗОК и БНБ.
Заместник-председателите на Сметната палата също са част от списъка на президента с възможни служебни премиери. Ако измененията бъдат приети, това би означавало всички имена в списъка да са предложени и избрани от партиите без едно - това на заместник-омбудсмана.
В момента титулярът на Сметната палата Димитър Главчев е служебен премиер, а двама от заместниците му Тошко Тодоров и Горица Кожарева са с изтекли мандати от 2022 г. Страната няма омбудсман и заместник-омбудсман от пролетта. Първо заместничката Елена Чернева-Маркова подаде оставка на 27 март, за да не бъде избрана за служебен премиер след падането на кабинета "Денков", а на 10 април същото направи и омбудсманката Диана Ковачева, която замина да работи в Европейския съд по правата на човека.
Понастоящем 96 позиции в 19 държавни институции са за попълване. Някои органи въобще не са конституирани, някои членове пък са с изтекъл мандат, други постове са вакантни. Днес председателят на Народното събрание Наталия Киселова обяви, че след формиране на парламентарните комисии ще разговаря с председателите им, за да изготви график за попълването на 96-те длъжности.