С десетия опит за избор на председател на Народното събрание, България отново се озова в центъра на политическо безизходно положение.
"Подкрепата на Пеевски беше като отровния бръшлян – политическа помощ, която разрушава шансовете за успех на този, когото подкрепя", заяви социологът Елена Дариева в студиото на "Денят ON AIR".
PR експертът Максим Бехар добави, че в крайна сметка "изиграни" са всички – избирателите, които очакват работа от своите представители, и самите парламентаристи, които не демонстрират политическа воля.
"Големият въпрос е дали някой всъщност се грижи за развитието на страната, или за собствените си интереси," подчерта той пред Bulgaria ON AIR.
За него липсата на ефективност в работата на депутатите е отразена в ежедневието на хората, които виждат как политическата безпомощност води до икономическа несигурност.
Според Дариева политическият елит е в режим на "мимикрия".
"Ситуацията се характеризира с изключителна липса на лидерство и воля за компромис," каза Дариева, подчертавайки, че политическата криза не е просто отражение на парламентарните дебати, а основен проблем за държавата.
Бехар добави, че този хаос вреди на имиджа на България в чужбина, като отбеляза, че външните инвеститори се колебаят да влагат в страна, в която политическите процеси са непредсказуеми и заяви, че според него хората извън страната не знаят и не разбират какво се случва в България
Според Дариева, разочарованието от политическата ситуация е по-дълбоко от просто недоволство.
"Отчуждението от политиката не само се засилва, но вече се осъзнава като правилна позиция за мнозина", каза социологът.
Тя припомни, че хората, които не гласуват, се дистанцират от политическите избори и това е тревожен знак за бъдещето на политическата култура в страната.