Българските евродепутати, участвали в дебата тази вечер в Европейския парламент в Страсбург за Шенген, изразиха благодарност и надежда за очакваното скорошно решение на Съвета на ЕС за отпадане на проверките по сухопътните шенгенски граници на България и Румъния, предаде БТА.
Ивайло Вълчев (ИТН/Европейски консерватори и реформисти) посочи в своето изказване от трибуната на ЕП, че се очаква положителна, но закъсняла развръзка. Много време беше изгубено, двете страни досега не бяха допускани в Шенген по политическите причини. Това засили евроскептицизма в двете държави. Антиевропейски популистки организации печелят подкрепа от това. Европа си позволи да създаде усещане, че има нации “втора ръка”, каза той. Вълчев отбеляза необходимостта от допълнителна и трайна финансова подкрепа за укрепване на външната граница на ЕС.
Станислав Стоянов (“Възраждане”/“Европа на суверенните нации”) посочи, че Шенген е олицетворявал мира и свободата в Европа, а днес е неефективна и уязвима система и заплаха за сигурността на ЕС. Приоритетите на ЕС трябва да се изместят към външните граници, настоя той и призова за финансово, техническо и логистично осигуряване на страните, носещи тази отговорност.
Андрей Ковачев (ГЕРБ/ЕНП) заяви, че приема с облекчение приключването на сагата с присъединяването на България изцяло към Шенген. Това бяха 13 години несправедливо отлагане. България допринася за сигурността на целия ЕС, каза Ковачев и изрази благодарност към българските правителства в последните 20 години, на всички служители на МВР, агенция “Митници” и другите служби, които допринасят за сигурността. Досегашното отлагане нанесе сериозни щети на българската икономика и на инвестиционния климат в страната, обобщи той.
Танер Кабилов (ДПС/“Обнови Европа”) коментира, че на 12 декември е крайно време държавите от ЕС да направят последната стъпка за присъединяването на нашата страна към Шенген.
Илхан Кючюк (ДПС/“Обнови Европа”) си пожела повече да не изнася реч в ЕП за присъединяването на България и Румъния към Шенген. Той благодари на своите колеги и на еврокомисаря по вътрешните работи Илва Йохансон. По неговите думи досегашното отлагане на решението не е допринесло за европейската икономика, нито за подобряване на сигурността по външните граници на ЕС.
Емил Радев (ГЕРБ/ЕНП) посочи, че отпадането на проверките по сухопътните граници е въпрос на справедливост, а влизането на решението в сила още от януари догодина не е техническа мярка, а ще покаже способността на ЕС да действа единно. Доказали сме, че сме надежден партньор. Очакваме историческо решение на 12 декември, обобщи той.
Никола Минчев (“Продължаваме промяната”/“Обнови Европа”) определи момента като “ключов за ЕС”. Проверките по сухопътните граници са неоправдана бариера, засилват ненужните разделения. Трябва да действаме решително и да завършим този процес до края на годината. Пълното приемане в Шенген на България и Румъния е победа за ЕС, допълни той.
По предложение на Унгарското председателство на Съвета на ЕС се очаква на 12 декември европейските вътрешни министри да гласуват предложение за премахване на проверките по българските и румънските сухопътни шенгенски граници.