Няма как изборът на председател на Народното събрание да е безкраен. Най-малкото са лимитирани от четиригодишния мандат. В рамките на четири години може да продължи първото заседание на парламента. Това коментира в ефира на Дарик преподавателят по конституционно право в СУ “Св. Климент Охридски” д-р Орлин Колев.
Той обясни, че засипването с жалби до Конституционния съд (КС) не е признак за политическа зрялост.
“КС като юридически блюстител на политическите процеси в България се занимава тогава, когато политическият живот в държавата е неузрял”, уточни той.
Колев поясни, че НС не може да започне работа, докато няма избран председател, както и да бъде гласувано правителство.
“За да заработи Народното събрание като орган, следва да се изберат неговите органи. Без органи парламентът не може да законодателства и да упражнява парламентарен контрол”, отбеляза той.
Относно правомощията на президента, конституционалистът обясни, че държавният глава може да връчи мандати, когато има парламентарни групи. Той уточни, че сформирането им не е обвързано с избора на органи на парламента.
“Парламентарните групи не са органи на НС. Тяхната правна уредба не се съдържа в глава трета на Конституцията, която е отредена за НС. Те са изведени от парламента и са поставени в глава четвърта – при президента”, добави Колев.