От МЕЧ категорично не искат да управляват с Пеевски и Борисов, иначе - подкрепят ПП-ДБ за "санитарния кордон" и антикорупционното законодателство

Булфото, архив
share

На първото заседание на Народното събрание подкрепихме всички кандидати за председател на Народното събрание, с изключение на този на ГЕРБ. Подкрепяме предложението Пеевски да бъде поставен под карантина, но молим да разширим това карантиниране и към Борисов. Не ми е ясно защо не се коментира темата и възможността за обединение на всички срещу Борисов и Пеевски. Тогава съм сигурен, че антикорупционните мерки биха били приети от хора, които ще ги прилагат в действие. Това каза лидерът на МЕЧ Радостин Василев на колегите си от "Продължаваме Промяната". 

Всичко по темата:
Предсрочните избори на 27 октомври 1114

"С хора, които са основни участници в корупционния процес в България, много трудно могат да се правят антикорупционни реформи", подчерта той, следвайки пътя на логиката. 

Кирил Петков приветства позицията на МЕЧ по темата за антикорупционното законодателство. “Санитарният кордон”, за който говорим толкова след изборите, не е на база дали харесваме един или друг. Тези избори бяха откраднати в огромен мащаб. Да си затваряме очите пред такова масово купуване на гласове и пред корпоративния вот, който масово бе използван на последните избори, е абсолютно недопустимо”, заяви той.

"Делян Пеевски трябва да бъде държан настрани от публична власт в България. Притеснява ни това, че вероятно ще провеждате разговори и с ГЕРБ. Те също са част от списъка “Магнитски”. Имат санкциониран министър на финансите (бел. ред. Владислав Горанов) и един лидер, който трябва да бъде санкциониран по този закон. Неясно защо - той все още не е. Ако водите разговори с тях по антикорупционно законодателство и, недай си Боже, стигнете до някакво разбирателство, ние няма да откажем да подкрепяме антикорупционното доказателство, но няма да имаме доверие в това, че то ще бъде реализирано", обясни доводите си Радостин Василев. 

Той обясни на колегите си от ПП-ДБ, че собствените им промени в Конституцията, които бяха направени съвместно с Делян Пеевски, са ги довели до точката, в която се намират в момента. 

ПП-ДБ започват консултации

"Средносрочно в България може да се наложи да се търси голямо конституционно мнозинство за Велико Народно събрание и нова Конституция на България. Поправките на Конституцията, които бяха въведени и от вас, доведоха до проблеми, свързани с тази “домова книга” за избор на премиер. Разширяването на списъка едва ли ще помогне за отпушване на системата", обясни им лидерът на МЕЧ. 

Радостин Василев иска да бъде разсекретен и договорът за златните находища на България. "По този начин българското общество ще може да види кога е сключен, какви анекси са правени към него и какви ангажименти имат двете страни по тези анекси. Тлее мнението - непотвърдено официално, че това не просто е неизгоден за България договор, но е и престъпен. Чел съм го и имам притеснения както за концесионната такса, така и за контрола по това, което излиза от България", добави той.

"Подкрепяме идеята за мерките, които предлагате за Висшия съдебен съвет и нов главен прокурор, който вероятно ще се опитат да имплантират януари месец за 7-годишен мандат. Тогава ще стане много сложно да се търси справедливост в България. Забраната ВСС с изтекъл мандат да има възможност да взима такива решения", каза още Василев. 

КЗП погва фирмите за бързи кредити

От МЕЧ искат закриване на колекторските фирми в този им вид. “Това са рекетьорски организации, които се занимават с лихварство и с разправия с хора. Искаме да направим промяна в Закона за частните съдебни изпълнители. Като за начало - по-козметични, свързани с определяне на таксите и доброволно плащане и липсата на такса за ЧСИ при доброволно плащане от длъжника. Това са неща, с които като адвокати сме се сблъсквали в практиката”, обясни намеренията си Радостин Василев. 

"В Изборния кодекс има много големи пропуски, свързани с видеонаблюдението по време на гласуването, свързано с охраната на изборните секции. Смятам, че мястото на полицията е вътре в изборните секции. Да действат и превантивно. Благодаря на Божидар Божанов, че е тук. Това е електронно дистанционно гласуване - нещо, за коеото говорихме още 2021 година. В частния сектор имаме капацитета да го направим, не говоря за "Информационно обслужване". Нека държавата да си направи дистанционно електронно гласуване и наполовина да се реши проблемът с 300-те хиляди купени гласа на Пеевски. Разбира се, ако партньор ви е ГЕРБ, това няма да се случи", каза още лидерът на МЕЧ. 

По думите на Асен Василев, голяма част от законодателството за колекторските фирми, което искат от МЕЧ, е включено в Закона за личния фалит. “Ако има нещо допълнително, е смислено да се обади”, отговори му Асен Василев - съпредседател на “Продължаваме Промяната”.

Средствата по ПВУ: Асен Василев пое отговорност да изчистят лобистките текстове от Закона за личния фалит

Радостин Василев добави, че всяка коалиционна конструкция с участието на ГЕРБ и “Ново Начало” ще бъде приемана като прокорупционна. "За нас ДПС и ГЕРБ е едно и също нещо. В коалиция с ГЕРБ и ДПС няма да влизаме никога!", обеща той, като пое отговорност за направената от него заявка. 

По темата за формиране на евентуална коалиция с “Възраждане”, позициите на МЕЧ и ПП-ДБ се различават. 

“Разбирам различията ви с “Възраждане”, но от МЕЧ смятаме, че по-легитимна е целта да ограничим Борисов и Пеевски от властта, отколкото псевдо проруски или ултралиберални партии да се карат за идеали, които не съм съвсем сигурно, че наистина ви разделят. Смятам, че темата за българския лев е популистичен акт на “Възраждане”, обясни Василев.

От МЕЧ подкрепят по-пълноценното участие на гражданите в политическия процес. “Относно запазването на лева - трябва да се произнася българският народ. Относно членството ни в съюзи - това вече се отнася до международното публично право”, коментира Радостин Василев. 

"Подкрепяме по-лесното провеждане на референдуми. Темата на “Възраждане” може да бъде поставена на такъв. Тя не трябва да истеризира другите политически сили до такава степен. Ако не намерите общ език срещу Борисов и Пеевски, ще стане по-лошо", обясни той. 

Ако от ПП-ДБ търсят подкрепата на ГЕРБ, за МЕЧ напълно логично е безмислено да продължават комуникацията си с тях под каквато и да било форма. 

Божидар Божанов от “Демократична България” посочи, че “има смислени неща” в Закона за прякото участие на гражданите. “Позицията ни е, че референдумът за еврото противоречи на действащия закон”, добави той.

"Във връзка със санкциите по "Магнитски", е сериозен инструмент, с който Пеевски да няма наличния кеш да си купува избори. Имаме разработени конкретни текстове, с които да ограничим и свързани лица. Да въведем сериозни и комплексни проверки, че на практика операциите им да бъдат почти невъзможни. За електронното гласуване сме на мнение, че такова трябва да има. Кауза е отпреди изобщо да се занимаваме с политика", добави Божанов.

“Имаме проблеми не само с кеша на Пеевски. Каквито и закони да приемем, повярвайте ми, той може да прави избори още 100 пъти. Късно държавата тръгва да взима мерки, спрямо него”, отговори Василев и попита какво ще правят с кеша на Борисов.

"Вие направихте компромис със себе си", обърна се Василев към колегите си от ПП-ДБ. "Ние компромиси с ГЕРБ и Борисов, каквито вие направихте, няма да правим", подчерта лидерът на МЕЧ. 

“Политическият ви разговор с тези, с които можете да правите правителство, в крайна сметка бре предопредели бъдещето на законодателната програма. В момента виждаме един танц на Борисов, който се опитва отново както преди един парламент да каже: “Направих отстъпката не аз да съм премиер”, а вие да кажете: “Да, така е”. На нас картината ни е много ясна”, добави Василев.

“Когато стане дума за реален компромис, не го правим. Бъдете сигурни, че в действията си ще бъдем последователни”, отговори Кирил Петков. 

Вследствие на тези думи, Радостин Василев възкликна: "Чудесно, значи отиваме на избори! Най-вероятно това е заключението от този разговор. Вече имате опит и знаете, че нищо няма да можете да направите с този партньор".

Всичко по темата:
Предсрочните избори на 27 октомври 1114

Водещи новини

Още новини