"Мисля, че сме свидетели на нещо като контрареволюция в глобален мащаб. Не в буквален смисъл, но има огромно желание на големи маси от хора, не само в Европа, но и в САЩ, в Русия и т.н., за връщане към един ред, който бих нарекъл реда, в който силата има право - противопоставен на реда, в който правото има сила". Това коментира пред БНР Кирил Василев - главен асистент в Софийския университет "Св. Климент Охридски" и един от хората, които помагат за организацията на фестивала "Стени". Мащабната инициатива ни връща назад във времето - 35 години от падането на Берлинската стена.
Според него българските политици нямат ясен сценарий за това, което предстои, а действат реактивно. По думите му това е много голям проблем:
"Ние сме изправени на ръба на катастрофата. От една страна стоят олигарсите и целият този олигархичен ред, създаден след 1989 г. и който в момента се опитва да се трансформира в някакъв нов вариант. От друга страна стоят националисти, национал-популисти, фашизоиди, поклонници на Путин и т.н., които искат радикално преразглеждане на либерално-демократичния ред, установен след 1989 г. Между тези две крайности пътеката се стеснява все повече и всички политици от всички партии би трябвало да си дават сметка за това и да разберат, че ако те не намерят решение на този проблем, а именно как България едновременно да се отърси от олигархичния модел на управление, установен след 89-та година, и как да избегне авторитаризма и фашизацията - ако те не намерят решение на този проблем, много лоши неща предстоят за нас и за поколенията след нас".
Като че ли думите се изпразниха от съдържание, изтъкна Василев в интервю за предаването "Хоризонт до обед". Според него това, което в най-голяма степен липсва на европейците днес, е солидарността и необходимостта да преосмислим отношението си към ЕС, европейската идея и мечта.