Народното събрание спешно ще прекроява Плана за възстановяване и устойчивост в енергийния сектор.
"Проблемът идва от това, което ние сами си поискахме в Плана за възстановяване и устойчивост. Като "под нас" имам предвид правителството на Кирил Петков. Те заложиха тези условия и сами влязохме в капана, и той щракна. Имаше интимна мисъл двата големи монополни оператора - "Булгартрансгаз" и електроенергийния системен оператор да бъдат извадени от системата на БЕХ. И да бъдат постепенно приватизирани", каза енергийният експерт Явор Куюмджиев в студиото на "Денят ON AIR".
По думите му и двете компании са естествени монополи.
"В нито една ситуация, в нито една държава не може да има конкурентна високоволтова мрежа, няма никаква логика и смисъл да се построи конкурентен далекопровод така, че да избираш по кой далекопровод да мине твоята електроенергия. Същото важи и за газопроводите, по тази причина и двете компании са изключително апетитни хапки за приватизация, тъй като те носят безкрайни печалби на собственика си. И двете компании оперират на непазарен принцип", добави Куюмджиев за Bulgaria ON AIR.
Той поясни, че днес се е появила информация, че за първите 6 месеца електроенергийният системен оператор е на печалба от 130 млн. лв.
"Парламентът взе решение, че тези 2 компании не могат да бъдат извадени от БЕХ, което задължи правителството, което и да е то, да води преговори с Брюксел. А Европейската комисия иска да си изпълним това условие, което сами сме си сложили. Изваждането на двете компании от структурата на Българския енергиен холдинг ще доведе до други проблеми. Това, което са измислили, доколкото разбрах, е да ги извадят от БЕХ, да изпълнят условието на ПВУ и да ги вкарат в друг холдинг. Говорим за нова структура, която ще бъде под шапката на Министерството на енергетиката. Втората стъпка е да бъдат включени като самостоятелни компании в забранителния списък за приватизация", подчерта енергийният експерт.
От думите му стана ясно, че в България съществува забранителен списък на компании, които не подлежат на приватизация без решението на НС.
"В БЕХ имаме няколко компании, от тях печелившите са "Булгартрансгаз", ESO и АЕЦ "Козлодуй", другите са тежко губещи. Няма да се стигне до несъстоятелност, защото там ще остане АЕЦ-а, който продължава да печели много пари. Проблемът на БЕХ е, че има много големи заеми", допълни Явор Куюмджиев.
"Не мога да разбера как Украйна може да строи атомна централа с руско оборудване, а пък ние не можем. В централата има системи и компоненти, които никой друг не произвежда, освен Русия. Нашата централа има нужда от замяна, поддръжка. А ПАВЕЦ "Чаира" е уникално съоръжение, защото е най-голямата инсталация на Балканите и втората най-голяма в Европа", коментира експертът.