"Отказът на президента да издаде указ за назначаване на служебно правителство с предложения от Кожарова състав напълно се вписва в правомощията му. Президентът не е нотариус, който да заверява чужда воля", заяви в "Денят започва" проф. Пламен Киров - бивш конституционен съдия.
"Той може да откаже да подпише указа и този отказ не е нарушение на Конституцията, макар че се чуват и други мнения на колеги. Но нали знаете, че когато има двама юристи има поне три различни мнения".
Кандидатът за министър е политическо лице, допълва конституционалистът. Оценката се дава от други политици. Те, изхождайки от своите интереси, дават и различни квалификации.
"Едни адмирират определен избор, други пък обратно - се противопоставят. Така, че и това е в реда на нещата", убеден е проф. Пламен Киров.
"Президентът може да назначи състав на служебно правителство само по предложение на служебния премиер – така може да се стигне до ситуация, в която да не може да се назначи ново служебно правителство. Но това значи ли, че не може да има нови предсрочни избори – мисля, че не и че вървим по ръба на бръснача, заяви проф. Киров.
"Според някои експерти президентът Румен Радев може да се бави, колкото иска и да не назначи дата за избори. Но не може да се очаква от един "провален парламент" да попълва "домовата книга", каза проф. Киров.
Може изборите ни да са след тези в САЩ за президент (5 ноември), прогнозира още той.
"Ако ще се избират нови хора за постове по "домовата книга", може да се окаже, че сме избрали човек годен за премиер, а не за омбудсман или негов заместник например: ПП-ДБ събират опозиция срещу Пеевски и Калин Стоянов: За попълване на "домовата книга", смята той.
Проф. Киров предупреди и, че скоро изтича мандатът на двама конституционни съдии от президентската квота и може да се стигне до промяна, която ще е изгодна за "другата страна" по отношение на конституционните промени.
Той отново насочи "вербални стрели" към Христо Иванов като "баща на (сегашната) конституция".