Владислав Панев: Aкцията срещу Румен Гайтански е част от войната в ДПС

Bulphoto (архив)
share

"Очевидно е, че акцията срещу Румен Гайтански е част от войната в ДПС. В случая една сделка, която намириса още от 2019 г. Още тогава беше ясно, че Гайтански има общи фирми с Ахмед Доган, че му помага по този начин. Прокуратурата спа толкова време, сега вече се разработи. Този кредит е толкова престъпен, че няма накъде. Този е 150 млн., защото по закон банките имат право да имат експозиция към едно лице в рамките на 25% от собствения си капитал. Очевидна лъжа е стойността на обезпечението. Пак са положени подписи, пак е имало оценител, някой е излъгал за стойността на обезпечението. Не е невъзможно да има осъдени", заяви бившият депутат от Продължаваме промяната-Демократична България (ПП-ДБ) Владислав Панев в "Денят ON AIR".

Според него е важно да има присъди, за да има и възмездие.

"Важно е да бъде обица на ухото на всеки, който тепърва ще мисли да си позволи злоумие с държавни средства. Кредитът е отпуснат по правилата на банката, но подписи има, обезпечение има, което някой си е позволил да сметне, че да го оцени ще е достатъчно, за да покрие стойността на кредита. Кърджалийската фирма е обезпечението. Тепърва ще излизат доказателства", допълни Панев пред Bulgaria ON AIR.

Вълка се предаде доброволно

По думите на госта апетитите към държавна банка винаги ще са големи.

"Естествено, че се е източвала Банката за развитие. Бяха сметнати 8 кредита за 1 млрд. лв., аз не съм сигурен, че всички от тях са без обезпечение. При всички положения става въпрос за поне стотици милиони загуби, ако не и над милиард, от времето когато Мавродиев управляваше банката. Такава банка не бива да съществува. Тази банка е създадена, за да обслужва малкия и средния бизнес", коментира гостът.

Големите теми в областта на икономиката отсъстват и това допринася за свалянето на доверието, категоричен е бившият депутат.

"Ако Горица Кожарева се откаже, ще се изместят изборите. Правителството трябва да бъде избрано между номинирания за министър-председател и президента. Така че двамата трябва да обсъждат в екип състава на Министерския съвет. Ако има натиск от други хора, това не е добре и здравословно за системата. Не е добре да бъдат отложени изборите, защото това означава този парламент да продължи да работи няколко седмици повече. Този парламент досега не ражда особено гениални идеи", заяви още Панев.

Водещи новини

Още новини