Първата среща на „Има такъв народ“ (ИТН) с депутати от 50-ото Народно събрание в общи линии не произведе никакъв смислен резултат.
Пред Тошко Йорданов, Станислав Балабанов и Павела Митова застана народният представител от несъществуващата вече парламентарна група на „Величие“ Красимира Катинчарова.
Целият разговор се въртеше около строежа на АЕЦ „Белене“ – проект, който Катинчарова настояваше да се реализира максимално бързо, тъй като по думите ѝ това е в интерес на България и на енергийната ни независимост.
На свой ред от ИТН се опитаха да обяснят на колежката си от „Величие“, че в голяма степен този разговор е несъстоятелен, защото АЕЦ „Белене“ е отдавна затворена тема и не е сред актуалните проблеми пред българската държава.
За площадката на АЕЦ „Белене“ са изтекли всякакви видове срокове, оценки и разрешителни. Ако този проект изобщо се стартира, това значи цялата процедура да започне от самото начало, а това ще отнеме години. Не може да се случи просто ей така, както Вие си го представяте, разясни Тошко Йорданов на Катинчарова.
Павела Митова отбеляза, че времето за реализация на АЕЦ „Белене“ е минало и поясни, че по-практично би било България да се фокусира върху развиването на други базови мощности като АЕЦ „Козлодуй“, ТЕЦ-овете, ПАВЕЦ и др.
„Може да се мисли за друг тип енергийни проекти на мястото на площадката на Белене, но ядрената енергетика трябва да се развива в рамките на АЕЦ „Козлодуй“. Голяма част от параметрите са с изтекъл срок и как си въобразявате, че Украйна има интерес да строи ядрена централа в друга държава, вместо да си строи собствена. Повдигате една болна тема, за да намерите подкрепа за 6-има независими депутати. Не виждам логика да причинявате такова нещо на българското общество. Доста дълго време отне на българските политици да убедят обществото, че „Белене“ е приключил проект. Няма инвеститор, който да иска да участва в този проект“, подчерта Митова.
Катинчарова обаче не отстъпи от искането си АЕЦ „Белене“ да се реализира, което принуди Тошко Йорданов да я попита дали това е единствената тема, по която възнамерява да говори.
Тогава Катинчарова отвърна, че по другите теми ще говори едва тогава, когато въпросът за АЕЦ „Белене“ влезе в дневния ред на Комисията по енергетика и после в пленарна зала.
Нямаме нищо против да се обсъди, но сме против поставянето на ултиматум от рода: „Или „Белене“, или нищо“. „Белене“ е част от енергийната стратегия, но не е всичко. АЕЦ „Белене“ вече е прецакан обект и трябва да се стартира отново. Няма проблем да отворим този разговор на политическо ниво, но не мога да кажа какъв ще е крайният резултат. Трябва безопасността да е на първо място, поради което най-важната роля трябва да играят експертите, а не политиците, каза още веднъж Йорданов.
След като Красимира Катинчарова продължи да настоява по проекта за втора ядрена централа, от ИТН решиха да сложат точка на разговора си с нея.