Първа точка в дневния ред на днешното заседание на Народното събрание бе създаването на комисия в НС за разследване наличието на нерегламентирано влияние в правосъдната система и обвързаности на представители на съдебната власт, несъвместими със стандартите за независимост и професионална етика, дейността на групата около Мартин Божанов - Нотариуса и дейността на групата около бившия следовател Петьо Петров-Еврото.
Предложението за създаване на комисията е на депутати от "Продължаваме промяната-Демократична България". Предложението бе прието, като "против" гласуваха депутатите от ГЕРБ-СДС и ДПС.
Комисията е от 21 народни представители, избрани на паритетен принцип – по трима от парламентарна група. Тя ще работи три месеца и трябва да установи всички факти и обстоятелства за евентуалното наличие на лица и организирани групи за влияние в правораздавателната система във връзка с публично изнесената информация за дейността на Мартин Божанов и дейността на групата около бившия следовател Петьо Петров.
В пленарната зала не беше излъчен председател на комисията. Предложението на ПП-ДБ за Надежда Йорданова беше подкрепено само от 39 депутати, а кандидатурата на "Възраждане" за Златан Златанов получи само 55 гласа "за". Заради липсата на председател свикването на комисията и посочването на председател ще става със Заповед на председателя на Народното събрание.
49-ото Народно събрание сформира временна комисия за изследване на фактите и обстоятелствата около дейността на покойния Мартин Божанов и групата около него, но времето не стигна тя да свърши своята работа докрай, обясни предложението Надежда Йорданова от ПП-ДБ, един от вносителите. Като народни представители в предходното НС започнахме да установяваме дефицити в законодателството, които са направили възможно съществуването на съответните групировки и тяхното неразкриване, посочи тя. Затова ПП-ДБ счита за важно тази работа да продължи.
Комисията трябва да проучи също фактите за евентуалното наличие на данни за бездействие на Висшия съдебен съвет (ВСС), Инспектората към ВСС, прокуратурата, МВР и другите компетентни органи за евентуално наличие на нерегламентирани обвързаности между Мартин Божанов и други лица с представители на съдебната власт, несъвместими със стандартите за независимост и професионална етика.
Сред задачите ѝ е също и да разгледа и анализира документи, да изслуша представители на институции, длъжностни лица и граждани, които могат да допринесат за изясняване на обстоятелствата, свързани с дейността на Мартин Божанов и Петьо Петров и обвързаността им с представители на съдебната власт в Република България.
Предвижда се комисията да може да използва в своята работа сведенията, информацията и документите, събрани по време на работата на Временна комисия за проверка на факти и обстоятелства, свързани с дейността на групата около Мартин Божанов, създадена от 49-ото Народно събрание. В края на дейността си тя трябва да изготви и доклад за резултатите от работата си и установените факти и обстоятелства и да го представи в Народното събрание.
Като членове на временната комисия, която е на паритетен принцип – по трима членове от всяка група влизат:
ПГ на ГЕРБ-СДС – Георги Валентинов Георгиев, Маноил Манев и Георги Иванов Георгиев;
ПГ на ДПС - Хамид Хамид, Ертен Анисова и Цветан Енчев;
ПГ на ПП-ДБ – Надежда Йорданова, Лена Бориславова и Бойко Рашков;
ПГ на „Възраждане“ – Златан Златанов, Ивайло Чорбов и Виолета Кърпачева;
ПГ на „БСП за България“ – Мая Димитрова, Красимир Йорданов и Иван Петков;
ПГ на „Има такъв народ“ – Павела Митова, Петя Димитрова и Ивайло Костадинов;
ПГ на „Величие“ – Юлиана Матеева, Красимира Катинчарова и Росица Калинова.
Междувременно бе обявено, че Рамадан Аталай е изключен от парламентарната група на ДПС.
В дневния ред на парламента влезе и освобождаване на Севджан Мустафов Съдкъев от Надзорния съвет на Агенцията за публични предприятия и контрол.
Депутатите гласуваха "против" оставката на зам.-председателя на Комисията по финансов надзор Владимир Савов. Това се случи при прегласуване, като на първото гласуване те дадоха своята подкрепа.
По този повод Асен Василев от „Продължаваме промяната“-“Демократична България“ заяви: „Тук бе гласувана оставката на управителя на НЗОС, въпреки че я бе оттеглил. Ако НС трябва да гласува оставка, бихме искали да видим човека на тази трибуна да обясни защо си подава оставката. Ако това става под натиск, това значи, че човекът е непригоден за поста.“
Костадин Костадинов от „Възраждане“ подчерта преди прегласуването: „За гласувалите за предложението на Делян Пеевски за оттеглянето на този човек – БСП, „Величие“ и ПП-ДБ, ще стане ясно, че Пеевски има 6 души в БСП, двама поне във „Величие“ и минимум един в ПП-ДБ.“
На днешното заседание бе предвидено депутатите да изслушат служебния премиер и външен министър Димитър Главчев, военния министър Атанас Запрянов и служебния заместник-министър на външните работи Невяна Митева относно позицията, която страната ни ще защитава по време на Срещата на върха на НАТО във Вашингтон от 9 до 11 юли, но изслушването не се състоя.
В 13:00 ч. днес се очаква депутатите да гласуват проектокабинета на ГЕРБ-СДС с министър-председател Росен Желязков.