Всеки пети българин иска страната ни да излезе от ЕС

Pixabay
share

От страна, която най-горещо се стремеше да стане член на Европейската общност тогава, защото търсеше гаранция и просперитет вътре в общността, тазседмичният Евробарометър показва, че България е с най-висок процент от гражданите, които искат излизане от Европейския съюз - 22% при средно 13%. Това заяви в ефира на Дарик Юлиана Николова, директор на портал "Европа". 

Тя очерта пътя на страната ни през годините, споменавайки ключови събития като падането на визите, например.

Въпреки това, тя подчерта предизвикателствата пред страната ни и алармира, че у нас ползите от ЕС се „монетизират“:

„Спомням си в навечерието на 2007 година министър-председателят тогава каза, че сега всеки български гражданин ще получи по 500 лв. годишно на калпак. И една моя македонска приятелка, която отговаряше за евроинтеграцията в Скопие, казваше: "Е пък ние не гледаме така монетарно.“

"Евробарометър": Половината от българските граждани ще гласуват на евровота

Георги Ангелов, старши икономист в Институт “Отворено общество”, също отбеляза някои ключови проблеми пред страната ни, като например голямото количество неусвоени средства, закона за личния фалит и нивото на БВП. Той обаче подчерта, че страната ни продължава да върви напред и да „скъсява разликите“ с другите държави от ЕС:

„Нивото ни на интеграцията към Европа идеално корелира с обръщането на тази тенденция на потъване и възходящата тенденция нагоре на българската икономика. Така че мисля, че тук няма две мнения. Това е, което ни издърпа, и  виждаме много страни, които така и не успяха да се докажат и все още не успяват да се интегрират или са много далеч. Говорим за Централна Азия, пък и за Молдова, тук и за Балканите виждаме как България, която тръгна от едно ниво или по-ниско ниво от някои от тези страни, всъщност е далеч по-напред.“

По повод предстоящия вот на 9 юни Николова отбеляза:  „Това не са първите европейски избори, които ще бъдат заметени, независимо дали са с национални или са без. Общо взето, европейската тема някак си не е интересна на българските политици, а оттам и на българските граждани.“

Георги Ангелов заключи: „Европа ми се струва, че доста добре се справя от гледна точка на това, че различните идеи получават представителство в управлението на Европейския съюз. Тоест не е единна доктрина, напротив, има здравословен дебат.“

Водещи новини

Още новини